İsteğe bağlı küretaj yaptıran kadınların etkin ve güvenli bir aile planlaması yöntemi seçebilmelerinde danışmanlığın etkisi
The Effect of counseling on women who want to abort their babies voluntarily in choosing an effective and reliable family planning methods
- Tez No: 69619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
84 VIII. ÖZET Çalışma Haseki Hastanesi ve İ.Ü. Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi Polikliniklerine gebelik sonlandırma amacı ile başvuran 120 kadına danışmanlık hizmetinin kontraseptif seçimine etkisini belirlemek amacı ile planlanmıştır. Kadınların demografik ve doğurganlık özellikleri, kontraseptif yöntemlere ilişkin bilgi ve kullanma durumlarıyla ilgili veriler, karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiş ve sonuçları yüzdelik ve ki-kare testiyle değerlendirilmiştir. Deney grubundaki vakalara aile planlaması yöntemleri ile ilgili danışmanlık hizmeti verilmiş, seçtikleri kontraseptif yöntemler doğrultusunda kontrole çağrılarak görüşme cetveli ile aile planlaması yönteminden memnuniyet derecesi ve varsa problemleri tespit edilmiş ve gerekli açıklamalarda bulunulmuştur. Çalışma, kadınların genellikle 20-39 yaş grubunda, okur yazar/ilkokul mezunu, ev hanımı, yaklaşık %40'ının daha önceden en az bir kez gebelik sonlandırma deneyimi olduğu belirlenmiştir. Bunun yanısıra, yaklaşık %80'inin geleneksel yöntemleri kullandığı ancak deney grubuna yapılan danışmanlık hizmeti ile bu oranın etkin yöntemlere kaydırıldığı görülmüştür. Araştırmada kadınların doğduğu bölge, yaş, öğrenim durumu, mesleği, gebelik sayısı, gebelik sonlandırma sayısı ve sosyal faktörlerin gebelik sonlandırma seçimi ve yöntem kullanımı ile anlamlı bir ilişki içinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
85 IX. SUMMARY This study was planned to investigate the effect of counseling on the choice of contraception in 120 women who had applied to the out patient clinics of Haseki Hospital and İstanbul University Woman and Pediatrics Institute, Family Planning Units for curettage. The demographic and parity evaluation, contraception methods and their usage were assessed by interviews and the resluts were evaluated by percentages and chi-square tests. In the study group, family planning counseling were given to women and they were followed- up appropriately and their problems and satisfaction were detected and necessary information were given. As a result of our study, the women were between 20-39 years of age, literature or primary school graduates, houswife and 40% of them had at least one curettage. Moreover, 80 % used traditional methods, but as a reslut of counseling this ratio changed towards more effective methods. The place of birth of women, age, education, profession, number of pregnancies and social factors were significantly related to the cohice of curettage and method use.