Pandemi koşullarında çalışan sağlık çalışanlarında tükenmişlik ölçeğinin geçerliği ve güvenirliği
Validity and reliability of the burnout scale for healthcare workers during the pandemic conditions
- Tez No: 696223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı pandemi koşullarında çalışan sağlık çalışanlarında tükenmişliği ölçen geçerliği ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmektir. Covid-19'la bağlantılı tükenmişlik belirtilerini ölçebilmek amacıyla araştırmacılar tarafından Covid-19 pandemisi döneminde görev yapan 10 sağlık çalışanı ile online görüşmeler yapılmış ve literatür taranarak 15 maddelik Pandemide Tükenmişlik Ölçeği'nin (PTÖ) ön maddeleri hazırlanmıştır. Daha sonra PTÖ'nün geçerliğini ve güvenirliğini test edebilmek amacıyla Bursa ilinde görev yapan 194 sağlık çalışanı ve 107 diğer meslek grubu üyesi online anket yöntemi kullanılarak Sosyodemografik Veri Formu, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21) ve Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu (TÖ-KF) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada PTÖ'nün geçerliğini test etmek için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) Kullanılmıştır. PTÖ'nün güvenirliği Cronbach's α analizi ile incelenmiştir. Sağlık çalışanlarında PTÖ, TÖ-KF ve DASS-21 skorları arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Buna ek olarak katılımcıların demografik özelliklerine göre psikometrik ölçüm ortalamalarının değişimleri Bağımsız Gruplar t testi veya Mann Whitney U testi gibi analizlerle değerlendirilmiştir. Birinci Düzey Doğrulayıcı faktör analizi AMOS 22.0 programı kullanılarak, diğer analizler IBM SPSS 22.0 programı kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool that measures burnout in healthcare workers working under pandemic conditions. In order to measure the symptoms of burnout associated with Covid-19, online interviews were conducted with 10 healthcare professionals working during the Covid-19 pandemic period by researchers. Besides, the preliminary items of the 15-item Burnout in Pandemic Scale (BPS) were created by scanning the literature. In order to test the validity and reliability of BPS, 194 healthcare workers and 107 other occupational group members working in Bursa were evaluated via Sociodemographic Data Form, Depression Anxiety and Stress Scale (DASS-21) and Burnout Scale Short Form (BS-SF) using an online survey method. In the study, Explanatory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were used to test the validity of BPS. The reliability of BPS was examined by Cronbach's α analysis. Relationships between BPS, BS-SF, and DASS-21 scores in healthcare workers were examined by Pearson Correlation Analysis and Hierarchical Regression Analysis. Besides, changes in psychometric measurement averages according to the demographic characteristics of the participants were evaluated by analyzes such as Independent Groups t-test or Mann Whitney U test. First Level CFA was evaluated using AMOS 22.0 program, other analyzes were evaluated using IBM SPSS 22.0 program.