Bir üniversite hastanesindeki sağlık çalışanlarının COVİD-19 pandemisi sürecindeki tükenmişlik, depresyon, anksiyete, stres ve uykusuzluk düzeyleri ile ilişkili faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 760053
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN YAPICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
COVID-19 ateş, öksürük, nefes darlığı gibi semptomlarla seyreden; şiddetli solunum yolu enfeksiyonu ve ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2020 yılının Mart ayında pandemi olarak ilan edilmiştir. Pandeminin getirdiği iş yükü, artan hasta ve ölüm sayıları ve enfekte olma endişesi nedeniyle sağlık çalışanları üzerinde baskı artmaktadır. Bu etkenler sağlık çalışanlarının mesleki tükenmişlik, depresyon, kaygı bozukluğu, stres bozukluğu, uyku problemleri gibi fiziksel ve zihinsel sağlık durumlarıyla ilgili riskleri artırmaktadır. Bu çalışmada Mersin Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemisi sürecindeki tükenmişlik, depresyon, anksiyete, stres ve uykusuzluk düzeyleri ile ilişkili faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız kesitsel tipte, evreni Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapan 2762 sağlık çalışanıdır. Minimum örneklem büyüklüğü ±4 hata payı, %50 prevalans ile %95 güven aralığında 494 kişi olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılacak kişiler meslek gruplarına göre ağırlıklandırılarak seçilmiştir. Veriler 11.10.2020 – 11.01.2021 tarihleri arasında çevrim içi olarak hazırlanmış bir veri formu ile toplanmıştır. Veri formu başhekimlik vasıtasıyla çalışanların cep telefonu ve e-mail adreslerine ulaştırılmıştır. Veri formu; 29 sorudan oluşan anket formu, Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi 'nden oluşmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare analizi, Student-t Testi, ANOVA, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Sperman Korelasyon analizi, Binary Lojistik Regresyon analizi, Multivariate Lojistik Regresyon Analizi ve Çoklu Lineer Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a disease that progresses with symptoms such as fever, cough, shortness of breath and can cause severe respiratory tract infection and death. It was declared a pandemic by the World Health Organization in March 2020. Due to the workload brought by the pandemic, the increasing number of patients and deaths, and the concern of being infected, the pressure on healthcare workers is increasing. These factors increase the risks related to physical and mental health conditions such as occupational burnout, depression, anxiety disorder, stress disorder, and sleep problems. In this study, it was aimed to examine the factors related to burnout, depression, anxiety, stress and insomnia levels of healthcare professionals working at Mersin University Hospital during the COVID-19 pandemic. Our study is cross-sectional type, the population of which is 2762 healthcare professionals working at Mersin University Medical Faculty Hospital. The minimum sample size was calculated as 494 individuals, with a margin of error of ±4, a prevalence of 50%, and a confidence interval of 95%. The people who will participate in the research were selected by weighting according to their occupational groups. Data were collected between 11.10.2020 – 11.01.2021 with an online data form. The data form was sent to the mobile phone and e-mail addresses of the employees. Data form consist of the questionnaire consisting of 29 questions, Burnout Measure Short Form, Depression, Anxiety, Stress Scale and Insomnia Severity Index. Descriptive statistics, Chi-square analysis, Student-t Test, ANOVA, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Spearman Correlation analysis, Binary Logistic Regression Analysis, Multivariate Logistic Regression Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used in the analysis of the data.