Halk sağlığı uzmanlarında sessiz istifa tutumu ve ilişkili faktörler
Quiet quitting attitude and associated factors in public health specialists
- Tez No: 964884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son yıllarda iş hayatında artan beklentiler, baskılar ve değer görmeme hissinin sonucu olarak çalışanlar sessiz istifa tutumu göstermeye başlamıştır. İş-yaşam dengesini yeniden kurmak ve ruh sağlığını koruma çabasının ürünü olan bu tutum, işe devam ederken mümkün olan en az çabayı göstermek, ekstra zaman ve enerji harcamayı reddetmek, yeni işlere gönüllü olmamakla karakterizedir. Sessiz istifa tutumu sağlık çalışanlarında yaygın olarak bildirilmiş olup, halk sağlığı uzmanları iş tanımı olmaması, joker eleman olarak görülmek ve yeterli yetkinin olmaması gibi durumlar nedeniyle tükenmişlik yaşamaktadır. Bu araştırma, sahada çalışan halk sağlığı uzmanlarında sessiz istifa tutumunu değerlendirmek ve ilişkili olabilecek etmenleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel tipte olup Ağustos-Eylül 2024 tarihleri arasında, çevrimiçi olarak Türkiye genelinde bulunan 241 halk sağlığı uzmanıyla yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“Sosyo-demografik Bilgi Formu”ve“Sessiz İstifa Tutum Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, employees have started to show quiet quitting attitude as a result of increasing expectations, pressures and feeling of not being valued in work life. This attitude, which is the product of the effort to restore work-life balance and to protect mental health, is characterised by making the least possible effort while continuing to work, refusing to spend extra time and energy, and not volunteering for new jobs. Quiet quitting attitude has been widely reported among health workers, and public health specialists experience burnout due to situations such as lack of job description, being seen as a wild card and lack of sufficient authority. This study was conducted to evaluate the quiet quitting attitude in public health specialists working in the field and to determine the factors that may be related. The study was cross-sectional and conducted online between August-September 2024 with 241 public health specialists across Turkey. 'Socio-demographic Information Form' and“Quite Quitting Attitude Scale”were used as data collection tools.