Kur'ân kıssaları bağlamında müsbet ve menfi gençlik
Positive and negative youth in the context of Qur'anic stories
  1. Tez No: 696235
  2. Yazar: BİLAL YARARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMANULLAH POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gençliği başat nimetlerden sayan Kur'ân-ı Kerîm, gençlere ayrı bir ehemmiyet atfeder. Bu sebeple genç karakterlere özellikle yer vererek onların, en ağır vazifeyi yüklenecek yetkinlikte olduğunu belirtir. Dolayısıyla her çağa hitap eden Kur'ân, modern çağda da sanal ve siber dünyaya kilitlenip kalan, pusulasını kaybedip rotasını şaşırarak rol model arayışında olan gençlere; fikir, akîde ve davet noktasında biricik ana kaynak ve başvurulacak yegâne adres olmalıdır. Bu çerçevede çalışmada, Kur'ân kıssalarında zikredilen müsbet karakterli genç erkek ve kızlar ele alınıp her birinin öne çıkan nitelikleri vurgulanarak, örneklik yönlerine dikkat çekilmektedir. Gençlik çağında risâlet makamına erişen Hz. Yahyâ (a.s) ile Hz. İsâ (a.s); risâlet öncesi dönemleri zikredilen Hz. İbrâhim (a.s), Hz. Yûsuf (a.s) ve Hz. Mûsâ (a.s); genç kızlığında iffet ve ibadet timsali Hz. Meryem (a.s) ve direniş sembolü Ashâb-ı Kehf gibi gençlerin örnekliğinde, onların üstün ahlakları, rabbânî davranışları nazara verilmektedir. Kur'ân'ın, zikrettiği menfî karakterler de ele alınarak, Kâbil örneğinde nefsine yenilen gencin yapamayacağı bir cinayetin olmayacağı; Hz. Nûh'un (a.s) oğlu örneğinde ise vahiy dışı sosyal etkilenmenin zararı işlenerek, çıkarılabilecek dersler ve nasihatler görünür hale getirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Quran, which regards youth as one of the main blessings, provides special importance to young people. For this reason, the Quran especially gives place to young people and states that they are competent to undertake the heaviest task. Therefore, the Qur'an, which appeals to all ages, is for the young people who are locked in the virtual and cyber world in the modern age, who lose their compass and lose their way and look for role models; the idea should be the only main source and the only address to be consulted at the point of opinion and invitation. In this context, in this study, young boys and girls with positive characters as mentioned in the Qur'an are discussed, the prominent qualities of each of them are emphasized, and attention is drawn to their exemplary aspects. On the example of young people such as the prophets' Hz. Yahya (a.s) and Hz. Jesus (a.s) the ones achieving the post of prophet hood in their youth; Hz. Abraham (a.s), Hz. Yosef (a.s) and Hz. Moses (a.s) the pre-hereditary periods of whom mentioned; Hz. Maryam (a.s) who is the exemplary of chastity and worship in her young maiden and ashab al-kahf the symbol of resistance, the superior morals and rabbinic behaviours of youths are taken into consideration. Considering the negative characters mentioned in the Quran, in the example of Kabul, there will be no murder that the self-defeated youth cannot do; as in the sample of Hz. Noah's (a.s) son, on the other hand, it is tried to make visible the lessons and advices that can be taken by processing the harm of social influence outside of revelation.