Başarılı yaşlanma ve travmatik yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationships between successful aging and traumatic lives
- Tez No: 696240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE PARLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, başarılı yaşlanma ve travmatik yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 97 yaşlı (65 yaş ve üstü) bireye, kartopu örnekleme yöntemi ile Google Forms aracılığıyla ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında Demir-Çelebi (2020) tarafından geliştirilen Başarılı Yaşlanma Ölçeği, Ertan (1996) tarafından geçerlik güvenirliği yapılan Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu, Boysan ve diğerleri (2017) tarafından Türkçe'ye çevrilen Yaşam Olayları Kontrol Listesi Listesi-5 ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS-22 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, t-testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Analizi, demografik değişkenler için betimsel istatistik kullanılmıştır. 65-91 yaş aralığındaki örneklemin ortalama yaşı 71.4±5.9 olup bireylerin %55.7'i kadın, %44.3'si erkektir. Yapılan analiz sonuçlarına göre başarılı yaşlanma düzeyi ile geriatrik depresyon düzeyi arasında istatiksel açıdan negatif yönlü anlamlı bir ilişki görülmektedir (r = -.636 , p < 0.01).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between successful aging and traumatic experiences. In this study, the correlation method, one of the quantitative research models, was used. 97 elderly individuals (65 years and over) participating in the study were reached through the snowball sampling method via Google Forms. Successful Aging Scale developed by Demir-Çelebi (2020), Geriatric Depression Scale Short Form, which was validated and reliable by Ertan (1996), Life Events Checklist-5, which was translated into Turkish by Boysan et al. (2017), Personal Information prepared by the researcher were used for data collection. SPSS 22 statistical program was used to analyze the data. One-way analysis of variance, t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Analysis, descriptive statistics for demographic variables were used in the analysis of the data. The average age of the sample in the 65-91 age range is 71.4 ± 5.9, 55.7% of the individuals are women and 44.3% are men. According to the analysis results, there is a statistically significant negative correlation between successful aging level and geriatric depression level (r = -.636, p 0.05).