Okul psikolojik danışmanlarında özgecilik düzeyleri ve kültüre duyarlı psikolojik danışma yeterlikleri arasındaki ilişkide benlik kurgularının ve öz şefkatin aracılık rolü
Mediating roles of self construals and self compassion in the relationship between alturism levels and culturally sensitive counseling competencies in school counselors
- Tez No: 696241
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ DUY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırmanın temel amacı, okul psikolojik danışmanlarının özgecilik düzeyleri ve kültüre duyarlı psikolojik danışma yeterlikleri arasındaki ilişkide benlik kurgularının ve öz şefkatin aracılık rolünün incelenmesidir. Bu amaç yanında cinsiyet, çalışılan sektör, dindarlık gibi bazı değişkenler bağlamında kültüre duyarlı psikolojik danışma yeterlik puanları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu aktif iş yaşamı olan, araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen, web tabanlı uygulamayla ulaşılabilen, 288 kadın ve 91 erkek, toplam 379 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Çok Kültürlü Psikolojik Danışma Yeterliği Ölçeği, Özgecilik Ölçeği, İlişkisel Bireyci Toplulukçu Benlik Ölçeği, Öz Anlayış Ölçeği, Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, varyans analizi, korelasyon katsayıları, regresyon analizi, çoklu aracılık analizi ve bootstraping yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada okul psikolojik danışmanlarının kültüre duyarlı psikolojik danışma yeterliği puanlarının yüksek olduğu, cinsiyet ve çalışılan sektör, kültüre duyarlı psikolojik danışma dersi alma durumu ve dindarlık değişkenleri bağlamında kültüre duyarlı psikolojik danışma yeterliği puanlarında anlamlı bir fark olmadığı, ancak sosyal sorumluluk projelerinde yer alma, kendi kültürel değerleri açısından ayrımcılığa maruz kalma ve kendi kültürel değerleri dışında farklı kültürel değerlere sahip bireyle psikolojik danışma oturumu yapma değişkenleri bağlamında anlamlı bir farkın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çoklu aracılık testinde öz şefkat ve bireyci benlik değişkenlerinin; özgecilik ve kültüre duyarlı psikolojik danışma yeterliği arasındaki ilişkide kısmi aracılık yaptığı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to examine the mediating role of self-construals and self-compassion in the relationship between school counselors' altruism levels and culturally sensitive counseling competencies. Besides the main purpose, culturally sensitive counseling competency scores of the participants were compared regarding some variablaes such as gender, work sector, religiosity. The study group consists of 379 participants, 288 women and 91 men, who have an active business life, who want to participate in the research voluntarily, who can be reached via a web-based application. Multicultural Counseling Competence Scale, Altruism Scale, Relational Individual Collective Self-Aspects Scale, Self-Compassion Scale, Need for Social Approval Scale and Personal Information were used to collect research data. Descriptive statistics, t-test, analysis of variance, correlation coefficients, regression analysis, multiple mediation analysis and bootstraping method were used in the analysis of the collected data. In the study, it was concluded that the culturally sensitive counseling proficiency scores of the school counselors were high, they did not significantly differ according to gender, work sector, religiosity, having a course about culturally sensitive counseling or a similar course, but they differed significantly regarding, taking part in social responsibility projects, counseling to a counselee with different cultural values other than his/her own cultural values and being exposed to discrimination dute to his/her cultural values. In addition, multiple mediation analysis yeilded that self-compassion and individual self had a partial mediation in the relationship between altruism and culturally sensitive counseling efficacy.