Mardin Artuklu Üniversitesinin bölgesel kalkınmadaki rolü
The role of Mardin Artuklu University in regional development
- Tez No: 696253
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üniversiteler topluma yön veren kurumların başında gelmektedir. Globalleşen dünyada teknolojinin gelişmesi ile bilimsel ve teknolojik değişiklerin hızla yayılması nedeniyle değişimlere önemli bir ivme kazandırmış olmasıyla yapısal değişmelere neden olmuştur. Bununla birlikte Üniversiteler yerel, ulusal ve uluslararası kalkınmada bölgelerin gelişmesinde önemli roller üstlenmiştir. Ancak üniversitelerin bölgesel kalkınmadaki etkilerinin araştırılması son yıllarda önem kazandığından dolayı üniversitelerin kalkınmadaki rolü bilimsel olarak tam da anlaşılmış değildir. Buradan hareketle bu araştırmada Mardin Artuklu Üniversitesi'nin bölge üzerindeki bilgiye yönelik ve ekonomik etkilerinin kalkınma üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerine ve Mardin esnafına olmak üzere iki anket yapılmıştır. İki farklı formdan oluşan anket soruları toplam 1175 Mardin Artuklu üniversitesi öğrencilerine ve 415 Mardin esnafına yüz yüze görüşme ve online olarak anket uygulanmıştır. Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerine yaşadıkları şehirde yaptıkları harcamalar ve Mardin Artuklu Üniversitesi'ne yönelik görüşleri, Mardin ili esnaflarına ise üniversiteyi nasıl algıladıklarını ve ekonomiye bakış açılarına yönelik sorular yöneltilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilmiş olup Mardin Artuklu Üniversitesi'ne yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Universities are the leading institutions that shape the society. In the globalizing world, scientific and technological changes which have spread rapidly also give an important momentum to the structural changes in universities. In addition to this, universities take important roles in the development of regions in terms of local, national and international. Although there is an increasing interest in researching the effects of universities on regional development in the recent years, the role of universities in development has not yet fully understood scientifically. From this point of view, it is aimed to investigate Mardin Artuklu University's knowledge and economic effects on the role of regional development in this research. Accordingly, two surveys were conducted with Mardin Artuklu University students and tradesmen in Mardin. The survey questions which are comprised of two different forms were applied to a total of 1175 Mardin Artuklu University students and 415 tradesmen in Mardin via face-to-face interviews and online surveys. The students of Mardin Artuklu University were asked about their expenditures in Mardin and their views on Mardin Artuklu University, while the tradesmen of Mardin province were asked about how they perceived the university and their thoughts on the economy. The collected data were evaluated and some suggestions were made for Mardin Artuklu University.