Dicle Kalkınma Ajansının imajı: Artuklu (Mardin) örneği
The image of dicle development agency: The case of Artuklu (Mardin)
  1. Tez No: 696254
  2. Yazar: HAŞİM ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, kalkınma ajansı kavramını tanımlamakta ve Mardin ili Artuklu ilçesinde kalkınma ajansının tanınırlığı, bilinirliği ve halk nezdinde imajı ile ilgili bir durum değerlendirmesi yapmaktadır. Bu durumun farklı açılardan ilçede yaşayan bireylere etkisi ve katkısının halk açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Artuklu ilçesinde bölgesel kalkınma ile ilgili, özellikle bu konuda bir çalışma olmaması bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturmuş ve bu çalışmanın yapılması gerekliliği kanaatini oluşturmuştur. Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), TRC3 Bölgesinde faaliyet göstermekte, Mardin ili de bu TRC3 bölgesinde yer almaktadır. Kalkınma Ajansının; kamuya ait kurumlar, özel sektöre ait kuruluşlar, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve en nihayetinde toplum açısından önemi ve faaliyetlerinin ne derece tanınırlığı ve bilinirliği olduğu daha önce bu çapta bir araştırma ile ölçülmemiştir. Bu nedenle, kalkınma ajansının il kalkınmasındaki rolü merak konusu olmasından dolayı bu çalışmanın yapılması gerekliliği inancını uyandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This research defines the concept of development agency and makes a situation assessment about the recognition, awareness and public image of the development agency in Artuklu district of Mardin province. It is aimed to evaluate the impact and contribution of this situation to the individuals living in the district from different perspectives in terms of the public. The fact that there is no study on regional development in Artuklu district, especially on this subject, constituted the starting point of this research and formed the opinion that this study should be done. Dicle Development Agency (DIKA) operates in the TRC3 Region, and the province of Mardin is located in this TRC3 region. Development Agency; The importance and recognition of their activities in terms of public institutions, private sector organizations, local governments, non-governmental organizations and ultimately society has not been measured by a research of this scale before. For this reason, since the role of the development agency in the development of the province is a matter of curiosity, it aroused the belief that this study should be done.