Selim/habis meme kitlelerinin Tc-99m MIBI sintimamografik ayırımı ile mamografi ve ultrasonografinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 69626
  2. Yazar: NERMİN ERKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BERKARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
58 ÖZET Tc99m-MIBI, çeşitli neoplazilerin ayırıcı tanısında kullanılan sensitif tümör görüntüleme ajanıdır. Bu çalışmada, Tc99m-MIBI' nin, meme kitlelerinin ayırıcı tanısındaki rolü mamografi ve ultrasonografi ile karşılaştırarak incelenmiştir. Bu amaçla memesinde kitlesi olan toplam 38 (36 kadın, 2 erkek) olgu çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalar ilk olarak mamografi ve ultrasonografi ile incelendiler. Meme sintigrafisi 740 MBq Tc99m-MIBI' nin IV enjeksiyonunudan 15 dakika sonra anterior, posterior prone oblik görütüler alındı. Son tanı patolojik incileme ile konuldu. Mamografi ve ultrasonografi 14 habis lezyonun 11' ini gösterdi (%87). Habis kitlelerin hepsi Tc99m-MIBI ile görüntülendi. SMM' nin primer tümörü tespitdeki duyarlılığını %100, özgüllüğünü % 931, doğruluğunu ise % 94 olarak saptadık. Mammografinin ise duyarlılığını % 79 olarak saptadık.Semikantitatif değerlendirmede erken görüntülerin geç görüntülere oranla ve prone görüntülerinin anterior görüntülere oranla anlamlı derecede üstünlük sağladığını düşünmekteyiz. Mammografik ve/veya ultrasonografik olarak tespit edilen 7 adet aksiller lenfadenopati grubunun yalnızca 5 tanesini SMM' ik olarak tespit edebildik. SMM' nin lenfadenopatileri tespitdeki duyarlılığını %71 olarak değerlendirdik. Ayrıca Tc-99m MIBI tümör tutulumu ile plazma CA 15.3 seviyeleri arasında anlamlı bir fark elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Tc99m-MIBI have been reported to be sensitive tumor-seeking agents in detection of various malignancies. The aim of this study was to evaluate the clinical role of Tc99m-MIBI SMM in differential diagnosis of palpable breast masses in comparison with mammography, ultrasonography, and CA-15.3 that is tumor marker. A total of 38 (36 woman, 2 man) with breast masses were studied. All patients were inicially evaluated by mammography and ultrasonography. Scintigraphic imaging was performed 15 minutes after IV injection of 740 MBq Tcm-MIBI. Anterior and prone lateral static images were taken. Final diagnosis was achieved by pathologycal examination of the biopsy specimens. Mammography and ultrasonography could diagnose 13 of 14 malignant lesions (86%). All of patients with breast carcinomas were dedected by Tc99m-MIBI (100%). Radiological evaluation could detect 7 of 7 axiller metastases. Five of them showed positive Tc99m-MIBI uptake (71%). In 22 of 24 selim mases Tc99m-MIBI were negative. The sensitivity and specificity accuracy of Tc99m-MIBI were 100%, 91% and 94% respectively. Tc99m-MIBI showed superior result in regard to mammography and ultrasonograpy in differentiation of habisant breast mases from benign lesions. Efficiency of scintimamography in detecting axiller metastases is lower than radiological diagnosis. There was no correlation beetwen Tc99m-MIBI tumoral uptake and the plasma concentration of CA-15.3.