Meme kanserleri ve selim meme hastalıklarında lökosit arilsülfataz-A aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of leukocyte arylsulphatase-A activity in patients with breast cancer and benign breast diseases
  1. Tez No: 69663
  2. Yazar: SEMBOL TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERNUR ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
42 ÖZET MEME KANSERLERİ VE SELİM MEME HASTALIKLARINDA LÖKOSİT ARİLSÜLFATAZ-A AKTİVİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Son yıllarda tümörlerin tanısı, prognozu ve tedaviye yanıtının izlenmesine yardımcı olabilecek antijen, hormon, enzim gibi normal fonksiyonel ürünlerin kullanılması yaygınlık kazanmıştır. Anabolik olayların şiddetlendiği neoplazmada bazı enzimlerin aktiviteleri artabilir veya azalabilir ya da çeşitli izoenzimleri oluşabilir. Çeşitli kanserli hastalarda lökosit AS-A aktivitesinin incelendiği, az da olsa çalışmalar bulunmasına rağmen, meme kanserlilerde bu tür bir çalışmaya rastlanamamıştır. Meme kanseri, vücuttaki kitlelerin tanımlanması ve izlenmesinin invaziv olmayan biyokimyasal tekniklerle araştırılması için en iyi örnektir. Bu nedenle çalışmamız, memedeki selim ve habis proliferasyonun tanımlanmasında lökosit AS-A ölçülmesinin biyokimyasal bir ölçüt olarak kullanılabilme olasılığını araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla yaşları 20-59 arasında değişen 29 selim mastopatili; yaşları 31-67 arasında değişen 24 meme kanserli ve yaşları 25-65 arasında değişen 28 sağlıklı olmak üzere toplam 81 kadından alınan kanlardan elde edilen lökositlerde AS-A aktiviteleri ölçüldü ve birbirleriyle karşılaştırıldı. Selim mastopatili hastalarda lökosit AS-A aktivitesinde sağlıklılara göre %14.3 oranında ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY EVALUATION OF LEUKOCYTE ARYLSULFATASE-A ACTIVITY IN PATIENTS WITH BREAST CANCER AND BENIGN BREAST DISEASES In recent years, there has been expanding interest in the use of nor mal functional substances such as antigen, hormone, enzymes that will be aided for the diagnosis and prognosis of tumours and also for the assessment of treatment response. Certain enzyme activities may be increased or decreased or isozymes of an enzyme may occur in the neoplasm in which anabolic processes are intensified. There are limited reports concerning the activity of leukocyte AS-A in patients with several malignant tumours but, no such data in patients with breast cancer are available. In order to investigate the diagnosis and characterization of masses in the body with the aid of noninvazive biochemical techniques, breast cancer is used as a best representative model. Therefore this study was planned to evaluate the feasibility of using the assay of leukocyte AS-A activity as a noninvazive diagnostic tool in patients with benign and malignant breast disease. For this purpose, a total of 81 women were studied including 28 healthy women aged between 25 and 65 years, 29 women with benign breast disease between 20 and 59 years of age and 24 patients with primary breast cancer between 3 1 and 67 years of age. The leukocyte AS-A activity of both control and patient groups was measured and the results of cancer patients were compared with the results of healthy subjects and patients with benign breast45 disease. The mean leukocyte AS-A activity in patients with benign breast disease was slightly higher (14.3%) than in the healthy subjects, but the difference was not statistically significant.