Soldiers in legitimate politics: The Israeli case
Meşru siyasette askerler: İsrail vakası
  1. Tez No: 696278
  2. Yazar: KAAN AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUDOR A. ONEA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Subaylar emekli olduktan sonra neden siyasete girerler ve katılacakları siyasi partileri neye göre seçerler? Bu tez, bu soruları İsrail vakasına bakarak ele alıyor. Emekli olduktan sonra siyasete giren generallerin çokluğundan dolayı İsrail bu konuda olağandışı bir vaka olarak durmaktadır. Bu soruların yanıtları, iki farklı yoldan araştırılıyor. İlk olarak tarihsel kurumsal bir bakış açısıyla bakılarak, İsrail devlet teşkilatının kurumsal gelişimi takip ediliyor ve hangi uygulamaların ve normların, birer kurum olarak kalıcılaştığına bakılıyor. İkinci olarak ise 84 generallik bir havuz; hizmet yılları, siyasete girdilerse girdikleri yıl, girildiyse hangi partilerde siyaset yaptıklarına göre kodlandı. Bu veri, Manifesto Project tarafından sağlanan 24 farklı siyasi parti verisiyle birleştirildi. Bu araştırmanın sonucunda emekli generallerin büyük bir çoğunluğunun laik partileri tercih ettiği gözlemlendi. Büyük bir çokluğun sol, İşçi Siyonist partilerini tercih ederken, kalan çoğunluğun ise neredeyse eşit bir şekilde merkez/liberal ve sağcı partiler arasında bölünmüş olduğu görüldü. Eldeki veriye göre generallerin güvenlik meselelerini ön plana koyduğu sonucuna varıldı; fakat ekonomik meseleler de önemli bir rol oynuyor olabilir. Sonuç olarak, bulgular emekli generallerin siyasete katılma sebebi olarak, İsrail'in uzun vadedeki gelişimi için gerekli gördükleri üzere, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin İsrail toplumundaki ve ekonomisindeki imtiyazlı yerini muhafaza etmeyi gösteriyor. Bu şekilde bu tez, sivil-asker ilişkileri alanına katkı sağlamayı ve daha özel olarak siyasete müdahale etme yönelimi teorilerini İsrail vakasına uygulamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Why do officers enter politics after retiring from service, and how do they choose which political party to join? This thesis addresses these questions by looking at the Israeli case. Israel is an atypical case in this regard due to the large ratio of retired generals entering politics compared to other advanced industrialised countries. The answers to these questions are explored through a two-pronged method. First, an historical institutionalist perspective is employed, by looking at the institutional evolution of the Israeli state to see what practices were entrenched as institutions. Second, a pool of 84 generals from various positions was collected and coded by their dates of service and entry into politics, as well as which parties they were in. This was combined by data from the Manifesto Project on the 24 different political parties they entered. As a result of this analysis, it was found that retired generals prefer, overwhelmingly, secularist parties. A plurality just short of a majority prefers left-wing, Labour Zionist parties, while the remaining portion is almost equally divided between centrist/liberal parties and right-wing parties. With the data at hand, it is concluded that the generals prioritise security issues, though economic issues may also play a crucial role. Overall, the findings indicate that retired Israeli generals enter politics to preserve the IDF's privileged space in Israeli society and economy, under the sense that the IDF's position is necessary for Israel's long-term prosperity. In doing so, this thesis aims to contribute to the field of civil-military relations and more specifically, applying theories of motivation for entering politics to the Israeli case.