An analysis of the low volatility anomaly on the Borsa Istanbul
  1. Tez No: 696284
  2. Yazar: ERKİN LEVENT YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Finansal piyasalarda temel olarak yüksek sistematik riske karşılık yüksek getiri elde etmek beklenen durumdur. Yüksek riske sahip hisse senetlerinin nispeten daha düşük riskli hisse senetlerine göre daha düşük getiri sağlaması finansal piyasalarda bir anormallik olarak kabul edilmektedir. Bu durum finans literatüründe düşük oynaklık anomalisi veya beta anomalisi olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, 2010-2019 yılları arasında BIST 100'de düşük volatilite anomalisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya 2010-2019 yılları arasında borsada işlem gören 80 şirket dahil edilmiştir. Çalışma kapsamında 6 aylık, 1, 2, 5 ve 10 yıllık dönemlerin yanı sıra 2010-2013 ve 2014-2019 yılları arası için de beta anomalisinin varlığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, incelenen her dönemde belirli bir beta değer aralığında bir beta anomalisi olduğunu göstermektedir. Özellikle dönemsel olarak 2014-2019 döneminde genel bir beta anomalisinin varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca kısa vadede beta değerinin 1 ve üzeri olduğu durumlarda genellikle beta anomalilerinin oluşmadığı, çok düşük ve çok yüksek beta değerlerinin ise uzun vadede getiri oranını düşürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In financial markets, obtaining high returns against high systematic risk is basically the expected situation. It is regarded as a financial anomaly that high-risk stocks yield lower returns than low-risk stocks. This situation is called as low volatility anomaly or beta anomaly in financial literature. In this study, it was investigated whether there was a low volatility anomaly in BIST 100 between 2010-2019. 80 companies listed on the stock exchange between 2010 and 2019 were included in the study. Within the scope of the study, the presence of beta anomaly was investigated for periods of semiannual, 1, 2, 5 and 10 years. In addition, it was examined whether there was a beta anomaly for the years 2010-2013 and 2014-2019. The results obtained show that there is a beta anomaly within a certain beta value range in each period examined. Especially periodically, the presence of a general beta anomaly was detected in the period 2014-2019. In addition, it has been determined that beta anomalies generally do not occur in cases where the beta value is 1 and above in the short term, and very low and very high beta values reduce the return rate in the long term.