Adaptif piyasalar hipotezi: G-7 ülkeleri ve yeni sanayileşen ülkeler üzerine bir uygulama
Adaptive markets hypothesis: An analysis for G-7 countries and new industrializing countries
- Tez No: 834077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Piyasa etkinliğinin getiri tahmin edilebilirliğiyle birlikte dinamik olabileceğini ve zamanla değişebileceğini savunan Adaptif Piyasalar Hipotezi (APH), göreceli etkinlik kavramına dayanan ve etkin piyasalar hipotezini davranışsal alternatiflerle birleştirerek yeni bir çerçeve ortaya koyan bir piyasa hipotezidir. Bu çalışmada, G-7 ülkeleri ve yeni sanayileşen ülkelerin hisse senedi piyasalarında adaptif piyasa hipotezinin geçerliliği test edilmekte ve bu iki ülke sınıfı arasında piyasa etkinliği bağlamında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Söz konusu ülkelerin hisse senedi piyasalarının 4 Ocak 2007-15 Kasım 2022 dönemine ait günlük kapanış verileri, getiri serilerine dönüştürülerek hem doğrusal hem de doğrusal olmayan yöntemlerle analiz edilmektedir. Doğrusal yöntemlerden ADF ve PP testi, doğrusal olmayan yöntemlerdense MS-ADF testi kullanılmaktadır. Analizler sonucu elde edilen bulgulara göre MS-ADF testinin serileri temsil etmede doğrusal birim kök testlerinden olan ADF ve PP testinden daha iyi sonuçlar verdiği görülmektedir. MS-ADF test sonuçları, G-7 ülkelerinin ve yeni sanayileşen ülkelerin hisse senedi piyasaları için yüksek volatilite rejiminde birim kökün sıfır hipotezinin reddedilebileceğini göstermektedir. Ayrıca G-7 ülkeleri ve yeni sanayileşen ülkelerin (Meksika, Brezilya ve Malezya hariç) hisse senedi piyasaları için etkin piyasalar hipotezinin yalnızca düşük volatilite rejiminde geçerli olduğunu göstermektedir. Elde edilen bu sonuçlar, G-7 ülkeleri ve yeni sanayileşen ülkelerin (Meksika, Brezilya ve Malezya hariç) hisse senedi piyasaları üzerinde adaptif piyasalar hipotezinin geçerli olduğunu desteklemektedir. Meksika, Brezilya ve Malezya hisse senedi piyasalarıysa hem yüksek oynaklık rejiminde hem de düşük oynaklık rejiminde sıfır hipotezinin reddedilebileceğini göstermektedir. Sonuçlar, söz konusu endekslerin her iki rejimde de durağan olduğunu göstermektedir. Bu durum, hisse senedi fiyatlarının ortalamaya dönen özellikler sergilemesi nedeniyle etkin piyasalar hipotezinin zayıf formunun her iki rejimde de doğrulanmadığı anlamına gelmekte ve adaptif piyasalar hipotezinin geçerliliğini desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
The adaptive markets hypothesis which argues that market efficiency can be dynamic with the predictability of returns and may change over time, is a market hypothesis based on the concept of relative efficiency and combining the efficient markets hypothesis with behavioral alternatives to reveal a new framework. In this study the validity of the adaptive markets hypothesis in the stock markets of the G-7 and newly industrialized countries is tested, and a comparison is made between these two country classes in the context of market efficiency. The daily closing data of the stock markets of the aforesaid countries for the period from January 4, 2007 to November 15, 2022 are converted into return series and analyzed with both linear and non-linear methods. As linear methods ADF and PP tests, and as nonlinear methods MS-ADF test are used. According to the findings obtained as a result of the analysis, it is seen that the MS-ADF test gives better results than the linear unit root tests ADF and PP tests in representing the series. MS-ADF test results show that the null hypothesis of a unit root can be rejected in high volatility regime for stock markets of G-7 countries and newly industrialized countries. It also shows that the efficient markets hypothesis is valid only in low volatility regime for stock markets of G-7 countries and newly industrialized countries (except Mexico, Brazil and Malaysia). These results support the validity of the adaptive markets hypothesis on the stock markets of G-7 countries and newly industrialized countries (except Mexico, Brazil and Malaysia). Mexico, Brazil and Malaysia stock markets show that the null hypothesis can be rejected both in the high volatility regime and in the low volatility regime. The results show that these indexes are stationary in both regimes. This means that the weak form of the efficient markets hypothesis is not confirmed in both regimes as stock prices exhibit reversal characteristics, which does not support the validity of the adaptive markets hypothesis.