Alüminyum alaşımı ile üretilecek külbütör kapağının yüksek basınçlı döküm ve kum kalıba döküm simülasyonu yapılarak karşılaştırılması ve yolluk tasarımı
Comparison of valve cover to be produced with aluminum alloy by simulating high pressure casting and sand casting and runner design
- Tez No: 696288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEN MURAT KUYUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Her geçen gün alüminyum alaşımlarının günümüzdeki kullanımı artmaktadır. Otomotiv sanayinde kullanılan döküm parçaların birçoğu alüminyum alaşımıdır. Bunun sebebi de alüminyum döküm parçaların hafifliğidir. Malzemesi fark etmeksizin döküm parçaların üretimi yapılmadan döküm simülasyonu programları kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise döküm süreçleri zaman alıcı ve maliyetli üretim yöntemleri olmasıdır. Zamanı ve maliyetleri minimize etmek için döküm simülasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yolluk tasarımları döküm kalitesini direkt olarak etkilemektedir. Doğru tasarım yapılan yolluk sistemleri ile döküm parçasında herhangi bir problemle karşılaşılmayacaktır. Yapılan çalışmada yolluk tasarımı yolluk hesapları ışığında modellenmiştir. Döküm simülasyonu sonuçları, yapılan yolluk tasarımı hesaplamaları ile doğrulanmıştır. Yüksek basınçlı döküm ve kum kalıba döküm için ayrı ayrı yolluk hesapları yapılmış, modellenmiş ve simüle edilmiştir. Yapılan çalışmada alüminyum alaşımlı külbütör kapağının yüksek basınçlı döküm ve kum kalıba döküm simülasyonlarının karşılaştırılması yapılmış ve en uygun döküm yöntemi seçilmiştir. Seçilen döküm yöntemine göre döküm parçası üretimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current use of aluminum alloys is increasing every day. Most of the die-casting parts used in the automotive industry are aluminum alloy. This is because of the lightness of aluminum die-casting parts. Casting simulation programs are used without producing casting parts independently of the material. This is because casting processes are time-consuming and expensive production methods. Casting simulations are required to minimize time and costs.Runner designs directly affect casting quality. With the correct design of Runner systems, there will be no problems with the casting part. In this study, the runner's design was modeled in light of the calculations. The results of the casting simulation were confirmed by runner design calculations. Separate runner calculations were made, modeled and simulated for high pressure casting and sand casting. Additionally, high pressure casting and sand casting simulations of aluminum alloy valve cover were compared and more appropriate casting method was selected. Casting part production was made according to the selected casting method.