Nomisia aussereri (L. Koch, 1872) türünün karyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the caryological features of nomisia aussereri (L. Koch, 1872)
  1. Tez No: 696287
  2. Yazar: SERVET ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Gnaphosidae familyasına ait örümcekler, ülkemizde çok sayıda türle temsil edilmektedir. Nomisia aussereri de bu örümceklerden biri olup çeşitli habitatlarda doğal yayılış alanına sahiptir. Bu çalışmada Nomisia aussereri türünün sitogenetik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla ergin erkek örümcekler araziden canlı olarak toplanmış ve kromozom preparatları, hipotonizasyon, fiksasyon ve boyama şeklinde üç ana basamakta gerçekleştirilmiştir. Bu preparatlar hücre bölünmeleri açısından değerlendirilerek karyotip ve mayoz bölünme özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda türün diploid kromozom sayısı ve eşey kromozom sistemi 2n♂=22, X1X2 şeklinde bulunmuştur. Otozomal kromozomların relatif uzunlukları % 10,28 ve % 7,00 arasında, eşey kromozomları ise sırasıyla % 8.09 ve %7.85 olarak tespit edilmiştir. Mayoz bölünmenin pakiten, diploten, diyakinez ve metafaz I evrelerinde 10 otozomal bivalent ve iki univalent eşey kromozomu gösterilmiştir. Eşey kromozomları bu evrelerde pozitif heteropiknotik özellik göstermiştir. II. Mayoz bölünme evrelerinde ise n=12 ve n=10 kromozoma sahip yeni çekirdekler elde edilmiştir. Bu çalışma ile Nomisia aussereri'nin ülkemiz popülasyonuna ait karyolojik özellikleri ilk kez elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiders belonging to the Gnaphosidae family are represented by many species in our country. Nomisia aussereri is one of these spiders and has a natural distribution in various habitats. In this study, the cytogenetic features of Nomisia aussereri were investigated. For this purpose, adult male spiders were collected alive from the field and chromosome preparations were carried out in three main steps as hypotonization, fixation and staining. These preparations were evaluated based on cell divisions and their karyotype and meiosis characteristics were revealed. As a result of the study, the diploid chromosome number and sex chromosome system were found as 2n♂=22, X1X2. The relative lengths of autosomal chromosomes were found between 10.28% and 7.00%, and the sex chromosomes were determined as 8.09% and 7.85%, respectively. 10 autosomal bivalent and two univalent sex chromosomes are shown in the pachytene, diplotene, diakinesis and metaphase I stages of meiosis. The sex chromosomes showed positively heteropycnotic features at these stages. In the meiosis stages II, new nuclei with n=12 and n=10 chromosomes were obtained. In this study, the karyological characteristics of Nomisia aussereri for the Turkish population were determined for the first time.