Balıkesir Büyükşehir Belediyesi evsel atıklarının projeksiyonu ve biyogaz potansiyelinin belirlenmesi
Balikesir Metropolitan Municipality projection of domestic wastes and determination of biogas potential
- Tez No: 696289
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Balıkesir Büyükşehir Belediyesi evsel katı atıklarının enerji potansiyelinin belirlenmesi ve düzenli depolama sahasında depo gazından elektik enerjisi üretimine yönelik kurulması planlanan tesisin ekonomik ve finansal analizinin modellenmesi amaçlanmıştır. Balıkesir ilinin nüfus projeksiyon değerleri belirlenmiş, kişi başı atık üretim miktarları tespit edilmiş ve gelecekte üretilecek tahmini atık miktarları hesaplanmıştır. Atıkların bileşiminin belirlenmesi amacı ile atık karakterizasyonu çıkartılmıştır. Evsel katı atık düzenli depolama sahasına gelecek atıkların enerji potansiyelleri Tabasaran ve Rettenberger, Multi-Phase ve School Canyon deponi gazı tahmin modelleri ile hesaplanmış ve elde edilecek gaz üretim miktarı verilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Balıkesir ilinin mevcut ve gelecek nüfusu ve ürettiği organik içeriği yüksek atık miktarı ile depo gazından enerji temini konusunda iyi bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir. Enerji üretim tesisi için depo gazının sabit motorlarda yakıt olarak kullanıldığı ve içten yanmalı motorlarda yakılarak enerjiye çevrildiği sistem tercih edilmiştir. Tesisin 25 yıllık işletme süresi için ilk yatırım ve işletme maliyetleri hesaplanmış, iki farklı senaryo için gelir modelleri üzerine çalışılmıştır. Bu modellerden YEKDEM'den faydalanılan senaryonun karlı olduğu belirlenmiş ve destek mekanizmasının önemi ortaya konulmuştur. Atık yönetimi ile ilgili çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the energy potential of the domestic solid waste of Balıkesir Metropolitan Municipality and to model the economic and financial analysis of the plant planned to be established for the production of electric energy from storage gas at the landfill site. Population projection values of Balıkesir province were determined, waste production amounts per person were determined and estimated waste amounts to be produced in the future were calculated. In order to determine the composition of waste, waste characterization was removed. The energy potentials of the wastes coming to the domestic Solid Waste Landfill were calculated using Tabasaran and Rettenberger, Multi-Phase and School Canyon deponi gas prediction models and the data on the amount of gas production to be obtained were compared. It has been determined that Balıkesir province has a good potential for energy supply from storage gas with its current and future population and the high amount of waste produced by its organic content. A system in which storage gas is used as fuel in stationary engines and converted to energy by burning in internal combustion engines was preferred for the power generation plant. Initial investment and operating costs were calculated for the 25-year operating period of the facility, and revenue models were studied for two different scenarios. From these models, the scenario used by Yekdem was determined to be profitable and the importance of the support mechanism was revealed. Various recommendations on waste management have been developed.