Geniş bantlı kare koaksiyel iletken hat güç birleştirici
Wideband square coaxial line power combiner
  1. Tez No: 696311
  2. Yazar: BÜŞRA YALÇIN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sunulan tez kapsamında; yüksek güçlü RF güç yükselteçlerinin birleştirilmesi amacıyla kullanılacak, 8.5-10.5 GHz frekans bandında çalışan kare-koaksiyel iletim hattı yapısına sahip; 2, 4 ve 8 kollu güç birleştirici yapılarının tasarlanması ve üretilmesi hedeflenmiştir. Yapılan bu çalışmada güç birleştirici yapılarının en önemli parametrelerinden biri olan iletim kaybı parametresini minimum seviyede sağlayan tasarımların gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Dielektrik malzeme olarak hava kullanıldığı için dielektrik kaybı, dolayısıyla toplam kaybı diğer güç birleştiricilere göre daha az, güç dayanım kapasitesi daha iyi ve daha geniş frekans bandında çalışan yapılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the presented thesis 2, 4 and 8 way power combiner structures which have a square-coaxial transmission line structure and air dielectric, operating in the 8.5-10.5 GHz frequency band, to be used for the purpose of combining high power RF power amplifiers are aimed to design and manufacture. In this study, it is aimed to realize designs that provide the transmission loss parameter, which is one of the most important parameters of power combiner structures, at the minimum level. Since air is used as the dielectric material, structures with less dielectric loss, thus less total loss compared to other power combiners, also better power handling capacity and wider operation bandwidth are obtained.