Altı serbestlik dereceli uçuş simülatörlerinin matematiksel analizi ve kontrolü
Mathematical analysis and control of six degrees of freedom flight simulators
- Tez No: 696324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında; havacılık sektöründe eğitim amaçlı olarak kullanılan altı serbestlik dereceli uçuş simülatörlerinin mekanik tasarımları hakkında bilgi verilmiş ve sistemlerin kontrolü için gerekli olan detaylı tüm matematiksel analizler ayrıntılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Öncelikle örnek bir simülatöre ait kinematik analizler yapılmış ardından sistemde eyleyici olarak kullanılan doğrusal motorların dinamik modeli Kirchhoff ve Newton kanunları kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan matematiksel analizler sonucunda elde edilen tüm çıktılar sistemin gerçek zamanlı yörünge kontrolünde kullanılmıştır. Matlab-Simulink' de hazırlanan kinematik, kontrol ve veri iletişim alt fonksiyonları sayesinde sistemin farklı yörüngeler için vermiş olduğu performans çıktıları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Gerçek zamanlı yörünge kontrol deneylerinden elde edilen bulgulara göre sistem için yapılan matematiksel analizlerin doğru olduğu ve özellikle PID kontrolcü parametrelerinin tüm sistem parametrelerine bağlı olarak belirlenmesiyle sistemin yörünge takip performansının artırılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; information was given about the mechanical designs of six-degree-of-freedom flight simulators used for training purposes in the aviation industry, and all the detailed mathematical analyzes required for the control of the systems were carried out in detail. First of all, kinematic analyzes of a sample simulator were made, and then the dynamic model of linear motors used as actuators in the system was obtained by using Kirchhoff and Newton's laws. All the outputs obtained as a result of the mathematical analyzes were used in the real-time trajectory control of the system. Thanks to the kinematics, control and data communication sub-functions prepared in Matlab-Simulink, the performance outputs of the system for different trajectories were examined in detail. According to the findings obtained from the real-time trajectory control experiments, it has been shown that the mathematical analyzes for the system are correct and the trajectory tracking performance of the system can be increased, especially by determining the PID controller parameters depending on all system parameters.