Mesiyanik hareketler ve Messiah dizisi
Messianic movements and Messiah series
  1. Tez No: 696334
  2. Yazar: MUHAMMED SAMİ MERCİMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde bilginin kaynağı ve doğruluğu konusu, medya alanındaki gelişmelerle birlikte değişime uğramıştır. Dil olarak medyanın takındığı gerçekliğe dair yaklaşımlar ve dolayısıyla hakikatin merkeze alınmadığı dönüşümsel bir gerçeklik anlayışı, medya dilini oluşturmada gün geçtikçe artmıştır. Bu artışa neden olan asıl dinamikler; dizi, film gibi gerçekten kurguya dönüştürülen uyarlamalarda daha sık görülebilmektedir. Bilginin doğruluğu ya da bilginin kökeni, medya alanında önemli bir faktör teşkil etmemeye başlamıştır. Bu şekilde medya vasıtasıyla üretilen bu yeni dil, din, cinsiyet vb. unsurları insan topluluklarının gündemine getiren ve bunlara yeni bir anlam katan otoriterlerden biri haline gelmiştir. Post truth“hakikat ötesi/hakikat ötesi çağ”kavramı temel alınarak değerlendirildiğindeyse medya, hakikati dönüştüren ve servis ağları vasıtasıyla bu yeni hakikatle topluma yeni bir hakikati yerleştiren bir konuma gelmiştir. Araştırmada hakikat ötesi çağın etkilerini açıklamak amacıyla, dizi örneği üzerinden incelemeler yapılmıştır. Messiah dizisi, kökenini dini gerçeklerden alan kurgusal bir yapımdır. Mesih figürü, dinlerde ayrı bir öneme sahip olan ve gizli yönleriyle insanların ilgisini çeken konulardan biridir. Bu nedenle anlatım için uygulanan metot, insanlığın ortak belleğindeki konuların dizide verilmesiyle başlayan doğruluk ve imandan güç almaktadır. Ancak dizi derinlemesine incelendiğinde, aktarılan bilgilerin doğru verildiği izleniminin dışında, hakikat ötesi (Post Truth) anlatımların dizide yaygın olduğu görülmüştür. Bu konular genel bağlamda teopolitik dezenformasyona neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the issue of the source and accuracy of the information has changed with the developments in the field of media. Approaches to the reality of the media as a language, and therefore a transformational understanding of reality where truth is not centered, have increased day by day in creating the language of the media. The main dynamics causing this increase is: It can be seen more frequently in adaptations that are turned into fiction, such as TV series and movies. The accuracy of the information or the origin of the information has not started to constitute an important factor in the field of media. This new language, religion, gender, etc. is produced through the media in this way. He became one of the authoritarians who brought these elements to the agenda of human societies and added a new meaning to them. When post-truth is evaluated based on the concept of“beyond-truth/post-truth age”, the media has come to a position that transforms the truth and places a new truth in society with this new truth through its service networks. In this research, to explain the effects of the post-truth era, examinations were made on the example of TV series. The Messiah series is a fictional production that takes its origins from religious realities. The figure of Christ is one of the subjects that have special importance in religions and attracts people's attention with its hidden aspects. For this reason, the method applied for narration is powered by the truth and faith that begins with the presentation of the subjects in the collective memory of humanity. However, when the series is examined in-depth, it has been seen that post-truth narratives are common in the series, apart from the impression that the transmitted information is given correctly. These issues have led to theopolitical disinformation in general.