Endüstriyel kenevirden kompozit malzeme geliştirilmesi
Development of composite material from industrial hemp
  1. Tez No: 696335
  2. Yazar: TEVFİK HAN OKÇUER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ŞAHİN, DOÇ. DR. FAZLİYE KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada iş sağlığı ve iş güvenliği kapsamının genişlemesi ile iş güvenliği açısından oluşabilecek tehditlere karşı önlem olarak kullanımı gün geçtikçe artan ve mekanik risklere karşı koruyucu olarak kullanılan donanımlardan birisi olan endüstriyel iş eldivenlerinin polimerik yüzey kaplamasının koruyucu performansının geliştirilmesi amacıyla endüstriyel kenevirin NBR ile birlikte kullanılarak oluşturulabilecek kompozit kaplama malzemesinin kullanılabilirliği konusu ele alınmıştır. Bu yüzey kaplaması yapılmış eldivenler genellikle aşınma, yırtılma ve delinme performansları bakımından test edilmekle birlikte, yapılan çalışmada, kaplama malzemesi olarak kullanılan NBR içine ağırlıkça %0,5, %2, %3,5 ve %5 oranlarında endüstriyel kenevir elyafı katılarak elde edilen kompozit malzeme kullanılarak da standartlara uygun olarak test edilmiştir. Ayrıca, doğal bir güçlendirici lif olan endüstriyel kenevir elyafın etkisini mukayese edebilmek amacıyla çok yaygın olarak kullanılan sentetik bir güçlendirici olan cam elyaf katılarak elde edilen kompozit malzeme de tekstil üzerine yüzey kaplaması olarak eldivenlere uygulanmıştır. Bu şekilde üretimi gerçekleşen eldivenler de aşınma, yırtılma ve delinme performans testlerine tabi tutulmuştur. Ardından da kompozit kaplamanın iç yapı özellikleri SEM, FTIR ve TGA testleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kaplamanın kompozit olarak kullanılmasının mekanik etkilere karşı performansı arttırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca kullanılan güçlendirici elyafın türüne ve miktarına bağlı olarak da performansın değiştiği gözlenmiş ve elde edilen detaylı sonuçlar çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the usability of industrial hemp by incorporating it into NBR to obtain a composite coating material with a view to improving the protective performance of the polymeric surface coating of industrial work glove that is increasingly used as a preventive equipment against potential risks threatening occupational safety within the widening scope of occupational health and safety, as well as against mechanical risks. While such gloves processed through surface covering are normally tested for abrasion, tear and puncture according to certain standards, this study also involves testing the usage of composite material that is obtained through the combination of industrial hemp at 0.5%, 2%, 3.5% and 5% proportionately into the NBR used as a coating material in line with standards. Furthermore, the composite material containing glass fiber - synthetic material widely used for reinforcement purposes - is also applied to gloves as the coating material on the surface of the textile with a view to comparing the effect of industrial hemp fiber, which is a natural reinforcing fiber. Gloves produced in this way have also been subjected to abrasion, tear and puncture performance tests. The structural features of the composite coating are then tested through SEM, FTIR and TGA. The results obtained reveal that using the coating as a composite enhances the performance against mechanical effects. Furthermore, it was observed that the performance changes depending on the type and amount of reinforcing fiber used and the results achieved are presented in detail.