Belediye çalışanlarının sosyal medya kullanımına ilişkin tutumlarının belirlenmesi: Ankara ili örneği
Determining the attitude of municipal employees about the use of social media: Ankara province example
- Tez No: 696342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı belediye çalışanlarının sosyal medyaya ilişkin tutumlarını belirlemek ve cinsiyet, yaş grubu, eğitim durumu ve hizmet süresi açısından anlamlı farklılıklar olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ilinde bulunan büyükşehir belediyesi ve beş ilçe belediyesinde çalışan 360 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma yöntemi nicel araştırma yöntemi olup veri toplama aracı Otrar ve Argın (2016) tarafından geliştirilen ve uyarlanan 35 maddeden oluşan Sosyal Medya Tutum Ölçeğidir. IBM SPSS 20.0 programı ile açıklayıcı faktör analizi ve MANOVA tekniği yapılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin belediye çalışanlarının tutumunu ölçmek için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu Cronbach Alfa güvenirlik analizi ve açıklayıcı faktör analizi ile kontrol edilmiş sonrasında ölçeğin beş faktörlü yeni yapısına ulaşılmıştır. Belediye çalışanlarının cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna ve hizmet süresine göre ölçeğin beş faktörü olan düşkünlük, eğlence ve paylaşım, sosyallik ve dikkat çekme, eğitim, açık iletişim puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Kadınlar erkeklere göre sosyal medya uygulamalarına daha düşkündürler. 18-22 yaş grubu olan belediye çalışanları sosyal medyayı daha çok eğlence, paylaşım ve açık iletişim için kullanırken 16-20 yıl hizmet süresine sahip olan çalışanlar ise sosyal medyanın eğitim amaçlı kullanılmasının doğru olacağını düşünmektedirler. Ayrıca üniversite mezunu ve üzeri olan belediye çalışanlarının sosyal medya kullanımına daha düşkün olduğu, lise mezunu belediye çalışanlarının ise sosyal medyayı daha çok dikkat çekmek için kullandığı görülmüştür. Çalışma sonuçları literatür ile tartışılıp belediyelere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of municipal personnel towards social media and to investigate whether there are significant differences in terms of gender, age group and working time. The study group of the research consists of 360 participants working in the metropolitan municipality and five district municipalities in Ankara. The research method is a quantitative research method and the data collection tool is the Social Media Attitude Scale consisting of 35 items developed and adapted by Otrar and Argın (2016). Data analysis is conducted by using explanatory factor analysis and MANOVA technique with IBM SPSS 20.0 program. The scale was checked with Cronbach Alpha reliability analysis and explanatory factor analysis that it is a valid and reliable tool to measure the attitude of municipal employees, and then the new five-factor structure of the scale was reached. It has been determined that there are statistically significant differences in the five factors of the scale, which are fondness, entertainment and sharing, sociability and attracting attention, education, open communication, according to gender, age, education level and length of service of municipality employees. Women are more fond to social media applications than men. While municipal employees aged 18-22 use social media mostly for entertainment, sharing and open communication, employees with 16-20 years of service think that it would be right to use social media for educational purposes. In addition, it has been observed that municipal employees who are university graduates are more fond of the use of social media, if municipal employees who are high school graduates, use social media more to attract attention. The results of the study were discussed with the literature and were made suggestion to the municipalities.