Öğrenci kabulü farklı olan lisans programlarındaki öğrencilerin sportmenlik yönelim tutumlarının incelenmesi
Investigation of students sportsmanship orientation attitutudes in undergraduate programs with different student admissions
  1. Tez No: 696341
  2. Yazar: DİNDAR KULİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, öğrenci kabulü farklı olan lisans programlarındaki öğrencilerin sportmenlik yönelim tutumlarını incelemektedir. Araştırma Siirt, Batman ve Dicle Üniversitesinde yer alan öğrenciler evreninden basit tesadüfi yöntemle seçilen 479 öğrenciden oluşmaktadır. Örnekleme alınan öğrencilerin sportmenlik davranışlarının sınıf, cinsiyet, fakülte, anne-baba eğitim durumu ve aile gelir düzeyine göre farklılık gösterip göstermediği belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgilerin yer aldığı demografik form ile Vallerand ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen ve Türkçe 'ye uyarlaması Balçıkanlı (2010) tarafından yapılan Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği (MSOS) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ve değerlendirilmesinde SSPS paket programı kullanılmıştır. Normallik dağılımına göre t testi, One-Way Anova testi, Tukey testi ve korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Analizlerin değerlendirilmesinde p değeri anlamlılık düzeyi olarak p≤.05 olarak kabul edilmiştir. Genel olarak çalışmada elden edilen değerlerin sonuçlarına göre; cinsiyetin sportmenlik yönelimleri alt boyutlarının tamamında kadınlara ait değerlerin erkeklere göre anlamlı derece yüksek olduğu bulunmuştur. Sınıf düzeyi ile sportmenlik arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. 1. sınıfta okuyan katılımcıların ortalama puanlarının 4 sınıfta okuyan daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Son olarak Anne ve baba eğitim seviyesi değişkeni ve farklı fakültede okuyan katılımcıların anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research examines the sportsmanship orientation attitudes of students in undergraduate programs with different student admissions. The research consists of 479 students selected by simple random method from the universe of students in Siirt, Batman and Dicle University. It was determined whether the sportsmanship behaviors of the sampled students differ according to class, gender, faculty, parental education level and family income level. The demographic form including personal information and the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale (MSOS), developed by Vallerand et al. (1997) and adapted into Turkish by Balçıkanlı (2010), were used to collect data. The SSPS package program was used in the analysis and evaluation of the data. T test, One-Way Anova test, Tukey test and correlation method were used according to normality distribution. In the evaluation of the analyzes, the p value was accepted as p≤.05 as the level of significance. In general, according to the results of the values obtained in the study; In all sub-dimensions of gender's sportsmanship orientation, the values of women were found to be significantly higher than those of men. A significant relationship was found between grade level and sportsmanship. It was determined that the average scores of the participants studying in the 1st grade were lower than those studying in the 4th grade. Finally, it was determined that the mother and father education level variable and the participants studying in different faculties did not show a significant difference.