Kur'an-ı Kerim'de boşanma öncesi aileyi kurtarmaya yönelik alınan tedbirler
Precautions taken in the Quran before divorce to save the family
  1. Tez No: 696352
  2. Yazar: ABDURRAHİM ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kur'an-ı Kerim, diğer konulara nispeten aile ahkâmına dair birçok hüküm vazetmiştir. Tarafların hak ve vazifelerinin yanında, aralarında vuku bulacak anlaşmazlıklara da müteaddit ayetlerde çözüm önerileri sunmuştur. Öyle ki bu sorunlar baş göstermeden birtakım tedbirler öngörerek ihtilafların aile içinden giderilmesini sağlamıştır. Aile içinde çözüm bulunamadığı takdirde aile büyüklerini ve ilgilileri devreye koyarak meselenin kaynağından halledilmesini temin etmiştir. Çağımızda aile içinde yaşanan problemlerin çözümü için eşlerin ekseriyetle mahkemeye müracaat ettikleri bilinen bir gerçektir. Son yıllarda aile içi anlaşmazlıkların çoğalmasıyla, yargının iş gücünün artması bir tarafa, bu durum uzun ve yorucu bir sürecin yaşanmasına da sebebiyet vermektedir. Ayrıca yargılama sürecinin uzaması tarafların çeşitli mağduriyetlerle karşılaşmalarına zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmada, Kur'an-ı Kerim'de aile içi geçimsizliklerde alınan önlemleri bir bütün halinde sunarak konuya dair görüş beyan eden gerek klasik ve gerekse de çağdaş İslâm bilginlerinin meseleye yaklaşımları mezhepsel farklılıklarla birlikte incelenmeye çalışılmıştır. Mamafih yeri geldiğinde görüş ve kanaatlerimizi bildirerek konuya katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Qur'an has given many provisions on family rulings more than other subjects. In addition to the rights and duties of the parties, The Qur'an also offered solutions to the disputes that would occur between them in many verses. So much so that these problems, by foreseeing some measures before they arise, ensured that the disagreements were resolved within the family. If a solution could not be found within the family, it has ensured that the issue is resolved from the source by engaging the elders of the family and the relevant people. It is a known fact that spouses often apply to the court for the solution of the problems experienced in the family in our age. In recent years, the increase in the work force of the judiciary due to the increase in family disputes has led to a long and tiring process. In addition, the prolongation of the trial process paves the way for the parties to face various grievances.In this study, it has been tried to examine the approaches of both classical and contemporary Islamic scholars, who have expressed their views on the subject, together with sectarian differences, by presenting the precaution taken in family conflicts in the Qur'an as a whole. Also, it is aimed to contribute to the subject by expressing our views and opinions when appropriate.