Bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre Bingöl ilinin markalaşma algısının incelenmesi
Investigation of branding perception of Bingol province according to inviduals' socio-demographic characteristics
  1. Tez No: 696370
  2. Yazar: GÜLSÜM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Bingöl ilinde yaşayan bireylerin sosyo- demografik özelliklerinin markalaşma algısı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Bingöl ilinde yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada 408 kişiye anket uygulanmıştır. Anket soruları 13.01.2021 – 15.02.2021 tarihleri arasında online ortamda katılımcılar tarafından cevaplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle katılımcıların sosyo-demografik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca araştırmada kullanılan markalaşma algısı ölçeğine yönelik frekans analizi ve ölçek güvenirlik ve geçerlik testleri yapılmıştır. Daha sonra araştırma hipotezlerini test etme için T- Testi ve Anova analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde öncelikle katılımcıların cinsiyetleri ile şehir markalaşma algıları arasındaki anlamlı farklılık araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların cinsiyetleri ile fiziksel unsur, yönetsel konular ve ulaşım hizmetleri & istihdam algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Anova analizi sonuçlarına göre ise katılımcıların yaş aralıkları ile yönetsel konular ve ulaştırma hizmetleri & istihdam alt faktörleri arasında anlamlı bir farklılık bulunurken, fiziksel unsurlar ile arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of socio-demografic characteristics of individuals living in Bingöl on the perception of branding.The population of the research consist of individuals living in the province of Bingöl. In the study, a questionnaire was applied to 408 people. The survey questions were answered by the participants online between 13.01.2021 and 15.01.2021. The results obtained as a result of the research were analyzed with the help of SPSS program. In the study, first of all, the socio-demografic characteristics of the participants were examined. In addition, frequency analyses and scale reliability and validity tests were conducting for the branding perception scale used in the research. T-Test and Anova analysis were then applied to test the research hypotheses.When the results of the research were examined, first of all, the significant difference between the gender of the participants and their city branding perceptions was investigated. According to the results of the research, a significant difference was found between the genders of the participants and their perceptions of physical elements, administrative issues and transportation services&employement. According to the results of the Anova analysis, while there is a significant difference between the age ranges of the participants and sub-factors of manageral issues and transportation services&employement, there is no significant difference between the physical elements.