The relationship between political skills and cultural intelligence levels of tourism sector employees working in Eminonu region
Eminönü bölgesi turizm sektörü çalışanlarının politik beceri ve kültürel zeka seviyeleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 696378
  2. Yazar: ASSADULLAH HASHIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Eminönü bölgesinde görev yapan turizm sektörü çalışanlarının politik becerileri ile kültürel zeka düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yapılan analizler, kültürel zeka ve politik becerisi arasındaki ilişkileri alt boyutları ile test etmiş ve betimlemiştir. Bu çalışmada, günlük olarak farklı kültür ve ülkelerden turistler ve iş arkadaşlarıyla birlikte çalışanlar örneklemin kültürel zekaları ve alt boyutları olan davranışsal boyut, bilişsel (cogntive) boyut, üstbilişsel (metacognitive) boyut, motivasyonel boyut ile politik becerinin alt boyutları olan sosyal zeka, samimiyet, kişiler arası etki ve ağ kurma değişkenleri arasındaki ilişkileri araştırmak için nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Analiz için veri toplamak amacıyla 126 çalışan anketi doldurmuştur. Anketin ilk bölümünde, katılımcıların demografik özelliklerine değinilmiştir. Kültürel zeka ve politik beceriyi ölçen ölçeklerle anket devam etmiştir. Değişkenlerin ortalamaları, frekans ve yüzde dağılımını betimlemek için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkileri analiz etmek için korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuçlar, Eminönü'nde görev yapan turizm sektörü çalışanlarının politik becerileri ile kültürel zeka düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Kültürel zeka, politik beceriyi anlamlı ve olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between political skills and cultural intelligence levels of tourism sector employees working in the Eminönü region. This study used quantitative research methods to investigate the relationships among cultural intelligence and its sub-dimensions, behavioral cultural intelligence, cognitive cultural intelligence, meta-cognitive cultural intelligence and motivational cultural intelligence, and political skills and its subdimensions social intelligence, sincerity, interpersonal influence and networking levels of the employees working in Eminönü region who are daily working with the tourists and coworkers from different cultures and countries. To collect the data for the analyses 126 employees filled the questionnaire. In the first part of the questionnaire, the demographics of the respondents were addressed. Scales measuring cultural intelligence and political skills were also given in the forms. The analyses tested and identified the associations between cultural intelligence and political skills with their sub-dimensions. Descriptive statistics were used for determining the characteristics and mean values of the variables. Correlation and regression analysis were used for analyzing the associations among variables. Results indicated that there are significant relationships between political skills and cultural intelligence levels of tourism sector employees working in Eminönü. Specifically, cultural intelligence effects political skills of employees positively and significantly.