Pozitif psikolojik sermayenin tükenmişlik ve iş tatminine etkisinde dindarlığın aracı rolü
The mediating role of religiousness in the effect of positive psychological capital on burnout and job satisfaction
- Tez No: 696379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KÖKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı pozitif psikolojik sermayenin, tükenmişlik ve iş tatminine etkisinde dindarlığın aracı rolünü açıklamaktır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket, farklı sektörlerde çalışma hayatını sürdüren 326 kişi üzerinde gerçekleştirilmiş ve elektronik ortamda toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS ve AMOS programları ile yapılmıştır. Veriler nicel veri analizlerinde kullanılan tanımlayıcı istatistikler ve yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre pozitif psikolojik sermaye ile tükenmişlik arasında negatif bir ilişki, iş tatmini ile arasında ise pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Sekülerliğe dayalı dindarlık ve sosyalleşmeye dayalı dindarlığın tükenmişlik ile arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar önceki çalışmalardan ayrışmamaktadır. Dindarlık kapsamında incelenen alt boyutlar ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Sekülerliğe dayalı dindarlık ile duygusal tükenme arasında ve sekülerliğe dayalı dindarlık ile duyarsızlaşma arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar önceki çalışmalardan ayrışmaktadır. Ayrıca pozitif psikolojik sermayenin tükenmişlik ve iş tatmini ile arasında yalnızca iç güdümlü dindarlığın kısmi aracılık etkisine sahip olduğu görülmektedir. Seküler, ruhsal ve sosyalleşmeye dayalı dindarlığın ise herhangi bir aracılık etkisine sahip olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain the mediating role of religiosity in the effect of positive psychological capital on burnout and job satisfaction. Questionnaire method was used in the research. The survey was conducted on 326 people working in different sectors and collected electronically. The analysis of the data was done using SPSS and AMOS programs. The data was analyzed with descriptive statistics and structural equation modeling used in quantitative data analysis. According to the results of the analysis, a negative relationship between positive psychological capital and burnout, and a positive relationship between job satisfaction and burnout were found. A negative relationship was found between both secularism-based religiosity and socialization-based religiosity and burnout. These results do not differ from previous studies. No significant relationship was found between the sub-dimensions of religiosity and job satisfaction. A positive relationship was found between secularism-based religiosity and emotional exhaustion, and between secularism-based religiosity and depersonalization. These results differ from previous studies. In addition, it is seen that only intrinsic religiosity has a partial mediating effect between positive psychological capital and burnout and job satisfaction. Secular, spiritual and socialization-based religiosity did not have any mediating effect.