Akut koroner sendrom ve stabil angina pektorisde metalloproteinaz-9 ve spesifik metalloproteinaz doku inhibitörü-1 düzeyleri
Levels of metalloprotei̇nase 9 and speci̇fi̇c metalloprotei̇nase inhi̇bi̇tor 1 i̇n acute coronary syndrome and stable angi̇na pectori̇s
  1. Tez No: 696383
  2. Yazar: ÖZGÜR ALTUN
  3. Danışmanlar: UZMAN NAMIK YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kardiyovasküler hastalıklardan iskemik kalp hastalıkları dünyadaki mortalitenin en büyük nedenidir. İskemik kalp hastalıklarının en büyük nedeni ateroskerotik plaklardır. Bu nedenle aterosklerotik plakların gelişimi, hassas plakların oluşumu, sonuçta myokard infarktüsü ve bunların erken tanı ve tedavisi son derece önemlidir. MMP'ler extraselüler matrixin yıkımından sorumlu proteolitik enzimlerdir. Özellikle MMP9, ateroskerotik plağın hem gelişiminde hem de oluşmuş plağın kapsülündeki matrixin yıkımını artırarak AKS gelişmesinde önemli rolü vardır. MMP9 düzeyi akut myokard infarktüsünde, USAP'lı hastalarda, stabil angına pektorisli hastalarda yüksek saptanmıştır. TIMP1 ise MMP9'un spesifik inhibitörüdür. Bu ikisi arasındaki denge son derece önemlidir. Bu nedenle çalışmamızda myokard infarktüslü, USAP'lı, stabil angina pektorisli hastalarda MMP9, TIMP1, hsCRP düzeylerini inceledik. Çalışmamız, 4'ü kadın, 16'sı erkek, troponin değerleri yüksek 20 akut myokard infarktüslü, 4'ü kadın, 15'i erkek troponin negatif veya çok düşük 19 USAP'lı hasta, 9'u kadın, 18'i erkek 28 stabil angına pektorisli hasta, 3 kadın, 17 erkek 20 kontrol grubu hasta çalışmamıza dahil edildi. Koroner yoğun bakıma alınan USAP ve akut myokard infarktüslü hastaların ilk 6 saatte alınan kan örneklerinde, Serum MMP9, TIMP1, hsCRP, koelsterol değerleri lökosit düzeyleri, biyokimya parametrelerine bakıldı. Stabil angına pektorisli hastalarda MMP9, TIMP1, hsCRP düzeylerine eforlu EKG testi pozitif çıkan hastalardan alınan kanda bakıldı. 20 sağlıklı kişiden alınan kan değerleri ile de kontrol grubunu oluşturduk. Troponin(+) grubunun hsCRP değerleri, Troponin (-) olgular ve Stabil Angina grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir. Aynı şekilde Troponin (-) grubunun hsCRP değerleri, Stabil Angina grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir.p
Özet (Çeviri)
Ischemic heart diseases among cardiovascular diseases are the biggest cause of mortality in the world. Atherosclerotic plaques are the major cause of ischemic heart diseases. Therefore, the development of atherosclerotic plaques, the formation of sensitive plaques, ultimately myocardial infarction and their early diagnosis and treatment are extremely important. MMPs are proteolytic enzymes responsible for the degradation of the extracellular matrix. In particular, MMP9 has an important role in both the development of atherosclerotic plaque and the development of ACS by increasing the destruction of the matrix in the capsule of the formed plaque. MMP9 level was found to be high in patients with acute myocardial infarction, patients with USAP, and patients with stable angina pectoris. TIMP1 is a specific inhibitor of MMP9. The balance between these two is extremely important. Therefore, in our study, we examined MMP9, TIMP1, hsCRP levels in patients with myocardial infarction, USAP, and stable angina pectoris. Twenty patients with acute myocardial infarction (4 female and 16 male) with high troponin values, 19 patients with USAP, 4 female and 15 male, with negative or very low troponin, 28 patients with stable angina pectoris, 9 female, 18 male, 3 female, 17 male 20 control group patients were included in our study. Serum MMP9, TIMP1, hsCRP, cholesterol values, leukocyte levels and biochemistry parameters were measured in blood samples taken in the first 6 hours of patients with acute myocardial infarction and USAP hospitalized in the coronary intensive care unit. In patients with stable angina pectoris MMP9, TIMP1, hsCRP levels were measured in the blood taken from the patients whose exercise ECG test was positive. We formed the control group with the blood values taken from 20 healthy people. The hsCRP values of the troponin(+) group were significantly higher than the troponin(-) cases and the Stable Angina group. Likewise, hsCRP values of the Troponin (-) group are significantly higher than those of the Stable Angina group.