The impact of working from home on employee performance during lockdowns: A perspective to reform working policies
Sokağa çıkma yasağı sırasında evden çalışmanın performansı üzerindeki etkisi: Çalışma politikalarında reform perspektifi
  1. Tez No: 696384
  2. Yazar: MAZNA AKIDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NICOLETA ISAC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Covid-19 pandemisinin yol açtığı kapanma tedbirleri ile, birçok kuruluş evden çalışmayı benimsemek ve uyum sağlamak zorunda kaldı. Bu deneyimin genel olarak, çalışanların performansı ve gelecekteki çalışma yerleri ile ilgili beklentileri üzerindeki etkiyi araştırmak önemli idi. Bu makale, kapanma tedbirleri sırasında, evden çalışmanın İstanbul/Türkiye'deki Arap çalışanların performansı üzerindeki etkiyi araştırmak ile pandemiden sonrası için evden veya işyerinden çalışmaya devam etme tercihlerini analiz etmek için önerilmiştir. Veri online olarak yarı-yapılandırılmış anket kullanılarak toplandı ve araştırmanın örneklemi İstanbul/Türkiye'de ikamet eden 255 Arap katılımcıyı içerdi. Veri toplamak için sanal kartopu örneklenmesi kullanılmıştır. Değişkenlerin sayısını düşürmek için açımlayıcı faktör analizi (AFA) kullanılmıştır. Çalışanların nitelik, sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik değişkenlerinin, çalışanların performansı üzerindeki etkilerini analiz etmek için, ordinal lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Çok terimli lojistik regresyon analizi ise, aynı faktörlerin, kapanma tedbirleri süresince evden çalışma tecrübesinden sonra, örneklem çalışanların çalışma yeri tercihi üzerindeki etkisini araştırmak için kullanılıştır. Sonuçlara göre, çalışanların yaşı, deneyim yılları, ve meslektaşları ve yöneticilerinden gelen motivasyonun, performans üzerinde istatistiksel bir etkiye sahiptir. Ancak çalışanların cinsiyeti, sahip oldukları çocuk sayısı, motivasyonu, aile koşulları, çalışma ortamı ve çalıştıkları sektör, kapanma tedbirleri süresince performansları üzerinde istatistiksel olarak belirgin bir etkiye sahip değildi. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, çalışanların işyeri tercihi üzerinde ebeveynlik durumu, deneyim yılları, çalışma arkadaşları ve yöneticilerinde gelen motivasyon, ve çalışma ortamının istatistiksel etkisi olmuştur. Öte yandan, çalışanların evinden işyerine olan uzaklığı, cinsiyeti, çocuk sayısı, ve yaşı işyeri tercihini önemli ölçüde etkilemedi.
Özet (Çeviri)
With the lockdowns caused by the Covid-19 pandemic, many organizations became forced to adopt and adapt to working from home. It was essential to explore the impact of this overall experience on employees' performance and employees' future aspirations regarding working location. This paper is proposed to investigate the impact of working from home during the lockdowns on Arab employees' performance in Istanbul/Turkey and to analyze their preferences in terms of proceeding working from home or the workplace after the pandemic ends. The data were collected using an online semi-structured questionnaire, and the sample of research included 255 Arab respondents residing in Istanbul/ Turkey. Virtual snowball sampling was used for collecting data. The explanatory factor analysis (EFA) technique was used to reduce the number of variables. While the ordinal logistic regression analysis was used to analyze the effect of respondents' characteristics, Sociodemographic, socio-economic variables on the performance of employees, the multinomial logistic regression analysis was used to investigate the impact of the same factors on the target employees' preferences towards working place after working from home experience during the lockdowns. The results find that the variables of age, experience years, colleagues' and managers' motivation had a statistical influence on the performance. However, the variables of gender, number of children, motivation, family effects, physical work environment, and the working sector had no statistically significant influence on employee performance during the lockdown. According to our results, the variables of parental status, experience years, colleagues' and managers' motivation, and physical work environment had a statistical influence on the working place preference. On the other side, the variables of distance from the workplace, gender, number of children, and age did not significantly impact the working place preference.