Kadına yönelik şiddet araştırmalarında şiddetin cinsiyeti: Karşılaştırmalı bir analiz
Gender of violence in research on violence against women: A comparative analysis
- Tez No: 696407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Dünyada ve Türkiye'de giderek artış gösteren şiddet problemini ele almaktır. Şiddet problemini ele alan çalışmaları analiz etmek de araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Günümüzde şiddet üzerine yapılan araştırmaların pek çoğu“kadına yönelik aile içi şiddet”üzerinden ele alınmaktadır. Bu çalışmalarda şiddetin uygulayıcısı ve tek sebebi olarak“erkek”cinsiyeti görülmektedir. Yapılan birçok çalışmada şiddetin risk faktörlerinin göz ardı edildiği ve yalnızca“erkek”cinsiyetinin şiddete kaynaklık ettiği üzerinde durulmaktadır oysa şiddeti ortaya çıkaran ya da tetikleyen birçok risk faktörü bulunmaktadır. Şiddet üzerine yapılan çalışmalar“toplumsal cinsiyet”perspektifinden ele alınmakta şiddetin nedenleri, sonuçları ve alınacak önlemler bu perspektif doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bu araştırmada şiddet ile ilgili diğer araştırmaların perspektifleri ve analizleri eleştirel bir bakış ele alınmıştır. Araştırmamızda ele alınan çalışmalar ise; Türkiye'de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması (2007), Kadına Yönelik Şiddet Algısı-Kadın ve Erkek Bakış Açısıyla (2013), Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması ve Türkiye'de Ortaöğretime Devam Öğrencilerde Ve Ceza ve İnfaz Kurumlarında Bulunan Tutuklu Ve Hükümlü Çocuklarda Şiddet ve Bunu Etkileyen Etkenlerin Saptanması Araştırma Raporu (2007) çalışmalarıdır. Bu çalışmalar“içerik ve doküman analizi”yöntemi ile incelenmiştir. Bu çalışmaların şiddetin nedenlerini ortaya koyma noktasında ön kabullerle çalışmayı yürüttüğü görülmüştür. Bu durum da şiddet ile ilgili araştırmaların farklı bakış açılarıyla ele alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to deal with the increasing problem of violence in the world and in Turkey. Analyzing the studies dealing with the problem of violence is also among the aims of the research. Today, most of the studies on violence are handled through“domestic violence against women”. In these studies, the“male”gender is seen as the perpetrator and sole cause of violence. In many studies, it is emphasized that the risk factors of violence are ignored and only the“male”gender is the source of violence, whereas there are many risk factors that cause or trigger violence. Studies on violence are handled from the perspective of“gender”, and the causes, consequences and measures to be taken are evaluated in line with this perspective. The views and analyzes of other studies on this violence are taken from a perspective. The studies handled in our research are; Research on Violence Against Women in Turkey (2007), Perceptions of Violence Against Women-From the Perception of Women and Men (2013), Domestic Research Against Women in Turkey and Violence among Students Attending Secondary Education and Children in Prison and Execution Institutions in Turkey and Determining the Factors Affecting It Research Report (2007). For this method, the“internal and method analysis”method is used. Revealing their use of this punishment is carried out by admissions in front of them. This includes detailed predictions from different perspectives of research on violence.