Erlere yapılan ilk yardım eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of the first-aid education given to privates
- Tez No: 69641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, erlerin ilk yardımla ilgili bilgi ve beceri düzeylerini belirlemek, bu konudaki deneyimlerinin ve ilk yardım eğitiminin bilgi ve beceri düzeylerine olan etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Deneysel tipte olan bu araştırma, Beşiktaş İnzibat Bölge Komutanlığı 'nda görevli 30 er üzerinde yapılmıştır. Çalışmada, erlere CPR, kanama ve kırıklarda ilk yardım konulalım içeren 25 saatlik eğitim programı uygulanmıştır. Veriler, eğitimden önce ve sonra, erlerin bilgi ve beceri düzeylerini değerlendiren formlar kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular Fisher Kesin Olasılık, Eş Seride t, Yüzdelik, Mann- Whitney U ve Korelasyon Matrix testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Eğitimden önce erlerin ilk yardım konusundaki bilgi ve beceri düzeyleri yetersiz bulunmuş, ilk yardımla ilgili geçmiş deneyimlerinin bilgi düzeylerini çok az düzeyde arttırdığı (p0.05) saptanmıştır. Eğitimden sonra ise ilk yardımla ilgili deneyimi olan ve olmayan erler arasındaki bilgi farkının kapandığı görülmüştür(p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the knowledge and skill level of the privates about first aid; and to evaluate the effect of their experience and first aid education to their knowledge and skill about this subject. This experimental study was carried out on 30 privates at Beşiktaş Regional Military Police Command Headquarters. An education program of 25 hours was applied to the privates including CPR, first aid for hemorrhages and fractures. The data were collected before and after the education program using forms to evaluate the knowledge and skill levels of the privates. Fisher Exact Ki Square Test, Paired-t Test, Mann Whitney U Test and Correlation Matrix Tests used for statistical analysis. Before the education program, the knowledge and skill levels of the privates about first aid were found to be inadequate. Their previous experience on first aid increased their knowledge only minimally (p0.05). Generally, their CPR knowledge level increased 2 times, CPR skill level increased 17 times. The knowledge and skill levels for first aid in hemorrhages increased 2 times and 10 times, respectively. For first aid in fractures, these parameters showed a 2 times and 8 times increase, respectively (pO.001). In addition, the privates were found to be more successful in application. The results of this study should be taken into consideration when planning first aid education in the army. First aid education should be continious and nurse officers may be used as instructors.