Akciğer kanserli hastalarda kemoterapi öncesi verilen eğitimin kemoterapi sonrası görülen bulantı ve kusma üzerindeki rolü
The Effect of pretreatment education on the incidence of nausea and vomiting after chemotherapy in patients with lung cancer
  1. Tez No: 69642
  2. Yazar: HÜLYA ERK (DİNÇEL)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
51 ÖZET Araştırma, akciğer kanserli hastalarda kemoterapi öncesi verilen eğitimin kemoterapi sonrası görülen bulantı ve kusma üzerindeki rolünü belirlemek amacı ile deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evreni Eylül 1996-Kasım 1997 tarihleri arasında Şişli Etfal Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Polikliniği'ne akciğer kanseri tanısı ile kemoterapi uygulanmak üzere başvuran hasta bireyler, örneklem grubunu ise bu hasta bireyler arasından kon trollü randomize yöntemi ile seçilen toplam 40 olgu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, olguların tanıtıcı özellikleri, tanı ve tedavilerine ilişkin bilgi durumlarını belirleyen soruları içeren Hasta Bilgi Formu, bulantı-kusma durumlarını değerlendiren Dünya Sağlık Örgütü'nün“Kanser Tedavi Toksisitesinin Derecelendirilmesi”doğrultusunda hazırlanan Hasta İzlem Formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, Fisher, x2, t, Mann-Whitney l! testi ve Spearman korelasyonu kullanılmıştır. Araştırmamızda, deney grubu olgularda kemoterapi sonrası gelişen bulantının kontrol grubu olgulara göre anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiş (Fisher, p < 0.01) ve deney grubu olgularda tedavi gerektirecek ya da denetlenemez derecelerde kusmanın görülmemesi istatistiksel olarak kontrol grubuna göre ileri derecede anlamlı bulunmuştur (z = 3,22, p< 0.01).52 Değerlendirme sonuçlarına göre, kemoterapi uygulanan hasta bireylerin tedavi ve bakımlarının yanısıra, tedavi öncesi bireysel olarak uygulanan bulantı-kusmanın önlenmesine yönelik bilgi ve girişimleri kapsayan eğitim programının ve gereksinim duyduklarında başvurabilecekleri bu program içeriği doğrultusunda hazırlanan bir Rehber Kitapçık'ın hasta birey ve ailesine verilmesinin bu yan etkiyi azaltmada etken olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This experimental study is undertaken to analyze the effect of patient education on chemotherapy induced nausea and vomiting. The universe of the study group consisted of patients treated for lung cancer in Şişli Etfal Hospital Department of Radiation Oncology, between September 1996-November 1997 and a random sample of 40 patients were selected. Information on demographic variables, diagnosis and treatment was gathered on a Patient Information Form and nausea and vomiting was recorded using the criteria of World Health Organization“Chemotherapy Toxicity Stratification”. The variables were analyzed for frequency and percentage, statistical analysis was carried out using Chi-square, Fishers exact test, t test and Mann-Whitney U test. Post chemotherapy nausea was significantly lower in the intervention group compared to controls (Fisher, p < 0,01) and in the intervention group, no patient had uncontrollable vomiting which was highly significant compared to controls (z = 3,22, p < 0,01). It was concluded that cancer chemotherapy patients need besides general preventive interventions for nausea and vomiting, educational interventions aimed at informing them about prevention and alleviation of this complication and providing them with a Guide Book to employ in case of need.