Koruyucu ailelikte seçim ve eşleştirme süreçlerinin bütünleşik bir bilgi sistemi ile değerlendirilmesi
Assessing selection and matching processes in foster family with an integrated knowledge system
  1. Tez No: 696410
  2. Yazar: ALPEREN CALAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ŞİŞECİ ÇEŞMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyal Hizmetler, Science and Technology, Social Services
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocukların sağlıklı gelişimleri için onları koruyacak, sevecek, destekleyecek, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayacak sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Ancak bir şekilde ailesini kaybeden veya ailesi tarafından bakımı sağlanamayan çocuklar devlet koruması altına alınmakta ve sıcak bir aile ortamından mahrum kalarak büyümektedir. Koruma altına alınan çocuklar için, çocukların tekrar bir aile ortamında büyüyebilmesi amacıyla en çok tercih edilen bakım modeli ise tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koruyucu aile modeli olmaktadır. Koruyucu aile modelinde çocuğun bakımını üstlenen ailelerin ve çocukların hayatları büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu etkinin olumsuz yönde olmasının sebeplerinden biri eşleştirme sürecinin hassas bir şekilde gerçekleştirilememesi olarak görülmektedir. Mevcut eşleştirme sürecinde koruyucu ailelik için başvuran adayların yalnızca evrak teslim tarihi dikkate alınmakta ve eşleştirilecek bireylerin tamamı aynı anda değerlendirilememektedir. Çalışmada Trabzon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde aile ve çocukların eşleştirilmesi aşamasında etkili olan kriterler belirlenmiştir. Koruyucu ailelik sürecinde en uygun aile ve çocuk eşleşmesinin belirlenmesi ve verilecek kararlara destek olması amacıyla Max100 yöntemi, TOPSİS yöntemi ve Gale-Shapley algoritmasının bütünleşik olarak kullanılabileceği bir bilgi sistemi önerilmiştir. Önerilen bilgi sistemi ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children need a warm family environment that will meet their social and financial needs to protect, love and, support them for their healthy development. But children somehow who have lost their parents or are not cared for by their parents are taken under state protection and grow up deprived of a warm family environment. In our country, the most preferred model is for children placed under state protection to grow up in a healthy family environment is in foster care as in the entire world. The Foster family model has a great effect on children and foster families. One of the reasons why this model has a poor impact is that the process of matching is not performed sensitive manner. In the current matching process, only the document submission date of the candidates applying for the foster family is taken into account, and not all individuals can be matched and evaluated at the same time. In the study, as a result of the interviews with the Trabzon Provincial Directorate of Family, Labor and, Social Services, the criteria that are effective in the matching of families and children were determined. An information system in which Max100 method, TOPSIS method and, Gale-Shapley algorithm can be used in combination is proposed in order to determine the most appropriate family and child match in the foster family process and to support the decisions to be made. The proposed information system and, the results were evaluated.