Hemşirelerin fiziksel sağlıklarını algılama durumları
Nurses' perception of their own physical health
  1. Tez No: 69643
  2. Yazar: F. HÜLYA TORUK ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
69 ÖZET Bu araştırma, yataklı tedavi kurumlarında görev üstlenen hemşirelerin fiziksel sağlıklarını algılama durumlarını ve verdikleri önemi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesi çeşitli anabilim dallarında çalışan 300 hemşire rastgele örnekleme yöntemi yoluyla seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin elde edilmesinde, hemşirelerin bireysel ve mesleki özelliklerinin yanısıra çalışma düzeni ve fiziksel sağlıklarına yönelik hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Hemşireler tarafından doldurulan bu anket formu SPSS (Statistical Package of Social Science) paket programı ile değerlendirilerek bulgular yüzdelik ve x2 testleriyle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; hemşirelerin çoğunluğu bakım verdiği hasta sayısının fazla olması nedeniyle çalışma koşullarının yetersiz, iş yükünün fazla olduğunu, vardiyalı çalışmanın uyku düzensizliği, beslenme bozukluğu, kendini sürekli yorgun hissetme gibi sağlıklarının olumsuz yönde etkilendiğini, yine hemşirelerin büyük çoğunluğunun sağlığın tanımını yapabildiklerini buna karşın çalışma temposunun yoğun olması nedeniyle sağlık kontrollerine gitmedikleri sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlarda yeterince bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This research was conducted on the hospital nurses to determine their perception of their own physical health and how seriously they took it. Randomly selected 300 nurses working in various divisions of Cer rahpaşa Medical sciences Faculty at Istanbul University were involved in this research. A questionnaire form, aimed at finding out the working conditions and physical health of these nurses in addition to their personal and professional profiles, was used for data collection.data from the questionnaires filled out forms was transferred to the computer media by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software package, and the outcomes was evaluated by the percentage and %2 tests. Consequently, most of the nurses stated that they worked in inade quate conditions due to excessive number of patients and heavy work load, and painted out that working in relays affected their health in negative ways such as sleep deprivation, nutritional disorders, and fatique, etc. Moreover, it was de termined that the great majority of the nurses did neither have regular check ups nor take enough percautions for the prevention and improvement of their health due to heavy work load although they knew about health and its defini tion.