Bölgesel (Yerel) ekonomik kalkınmada üniversitelerin etkisi: Afyon Kocatepe Üniversitesi örneği
Impact of universities in regional (Local) economic development: Afyon Kocatepe University example
  1. Tez No: 696436
  2. Yazar: GİZEM IRMAK DUYMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Üniversiteler, bütün ülkelerde bilimsel fonksiyonlarının yanı sıra sosyo-ekonomik kalkınmanın da yapı taşlarından biridir. Üniversitelerin özelde kuruldukları bölgenin, genelde ülkenin gelişimine ekonomik, teknolojik, sosyal ve kültürel olarak çeşitli yönlerden birçok katkılarıyla önemi giderek artış göstermektedir. Üniversitelerin, kuruldukları bölgenin ekonomisine dolaylı ve dolaysız katkıları bulunur ve bu katkılar gelir ve istihdam olmak üzere iki açıdan incelenir. Yerli ve yabancı birçok çalışma, üniversitelerin bulunduğu bölgelerin kalkınmasında önemli bir rolü olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın buna yönelik olarak amacı, Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencilerinin harcamalarını, bölge halkına ve üniversiteye yönelik düşüncelerini ele alan anket ile birlikte üniversitenin Afyonkarahisar ekonomisine gelir ve istihdam katkılarını incelemektir. Bu bağlamda bu çalışmada 2018-2019 eğitim öğretim yılında Afyon Kocatepe Üniversitesinde öğrenim gören lisans ve ön lisans düzeyindeki 384 öğrenciye anket uygulanmış ve SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Anket sonucunda öğrencilerin en çok harcama yaptıkları ilk iki kalemin konaklama harcamaları ve beslenme harcamaları olduğu en az harcama yaptıkları kalemin ise enerji harcamaları olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin harcama miktarları ve harcama kalemlerinin içindeki toplam payları cinsiyete göre değişmektedir. Erkek öğrencilerin toplam harcama tutarı kadın öğrencilerin toplam harcama tutarından daha fazladır. Cinsiyete göre erkek öğrencilerin eğitim, giyim ve kişisel bakım harcamaları hariç diğer harcama kalemlerine yaptığı harcama tutarları kadın öğrencilerden fazladır. Öğrencilerin ortalama aylık ortalama geliri 1621,92 TL ve aylık ortalama harcamaları 1651,42 TL olarak bulunmuştur. Üniversiteye kayıtlı öğrenci sayısı 36774 olduğuna göre, bu verilere göre öğrencilerin Afyonkarahisar'a yapmış olduğu yıllık dolaylı gelir katkısı 513.604.806 TL olarak hesaplanmıştır. Ayrıca üniversitenin bulunduğu bölgeye 1916 kişi dolaysız istihdam, 1872 kişi dolaylı istihdam, bütçe harcamaları ile 13.199.177 TL dolaylı gelir, personel harcamaları ile 83.161.034 TL dolaysız gelir katkısı olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Universities are one of the building blocks of socio-economic development as well as their scientific functions in all countries. The importance of the region in which universities are established in particular is increasing gradually, with many contributions to the development of the country in economic, technological, social, and cultural aspects. Universities have direct and indirect contributions to the economy of the region where they are established, and these contributions are examined from two perspectives: income and employment. Many domestic and foreign studies reveal that universities have an important role in the development of the regions where they are located. The aim of the study is to examine the income and employment contributions of Afyon Kocatepe University to the economy of Afyonkarahisar, together with the survey that deals with the expenditures of Afyon Kocatepe University students, their thoughts on the people of the region and the university. In this context, in this study, a questionnaire was applied to 384 undergraduate and associate degree students studying at Afyon Kocatepe University in the 2018-2019 academic year and analyzed with the SPSS 22.0 program. As a result of the survey, it was determined that the first two items that the students spent the most were accommodation expenses and nutrition expenses, and the item they spent the least was energy expenses. The amount of expenditure of students and their total share in expenditure items vary according to gender. Male students spend more than female students. According to gender, male students' expenditures on other expenditure items, excluding education, clothing, and personal care expenditures, are higher than female students. The average monthly income of the students was 1621.92 TL, and their average monthly spending was 1651.42 TL. Since the number of students enrolled in the university is 36774, according to these data, the annual indirect income contribution of the students to Afyonkarahisar was calculated as 513.604.806 TL. In addition, it has been estimated that 1916 direct employment, 1872 indirect employment, 13.199.177 TL indirect income with budget expenditures, 83.161.034 TL direct income contribution with personnel expenditures to the region where the university is located.