Kalkınmada yerel yönetimlerin rolü: Konya örneği
The role of local governments in development: Konya example
- Tez No: 665010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gelişmekte olan ve gelişmiş ülke olarak nitelendirilen ülkelerde bile bölgeler arası sosyo-ekonomik dengesizlikler görülmektedir. Bu dengesizliklerin giderilmesi isteği yerel kalkınma konusunu daha önemli ve daha öncelikli hale getirmiştir. Yerel kalkınma, genel anlamıyla yerel toplulukların; ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alanda gelişimi için kendi güçlerini birleştirmeleri ve yerel kamu idarelerinin de bu harekete destek olması olarak tanımlanmaktadır. Yerel kalkınma düzeyinin ve kalkınma sorunlarının bilinmesi kalkınma sürecinde önem arz etmektedir. Yerel yönetim kurumları, bölge insanlarının ortak ihtiyaçlarını karşılamak ve kamu hizmeti sağlamak gibi amaçlarla, halkın seçtiği organlarca yönetilmektedir. Dolayısıyla yerel yönetimler, gerçekleştirdikleri hizmetlerde, etkinlik ve verimlilik sağladığı takdirde sorumluluk bölgelerinde kalkınmaya olumlu etkide bulunarak domino etkisi ile ulusal düzeyde kalkınmaya da fayda sağlamaktadır. Bu çalışma ile kalkınmada yerel yönetimlerin rolünü ortaya koymak, Konya'nın yerel kalkınmasına fayda sağlamak ve yeni kalkınma stratejilerinin geliştirilmesinde yararlanılabilecek örnek bir çalışma gerçekleştirerek literatüre katkıda bulunmak hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında Konya ili özelinde yerel ve merkezi yönetim yöneticilerine, üniversitelerin senato üyelerine, bölgesel kalkınma ajansı yetkililerine, sivil toplum kuruluşu yöneticilerine ve meslek odaları temsilcilerine anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen veriler titizlikle analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Even in developing and developed countries, there are socio-economic imbalances between regions. The desire to overcome these imbalances has made the issue of local development more important and more priority. Local development, in general, of local communities; It is defined as joining their forces for economic, social, cultural and political development and supporting this movement by local public administrations. Knowing the local development level and development problems is important in the development process. Local government institutions are managed by the organs chosen by the people for purposes such as meeting the common needs of the people of the region and providing public services. Therefore, if local governments provide efficiency and productivity in their services, they will have a positive effect on development in their areas of responsibility, and also benefit national development with the domino effect. With this study, it is aimed to reveal the role of local governments in development, to benefit the local development of Konya and to contribute to the literature by carrying out an exemplary study that can be used in the development of new development strategies. Within the scope of the study, a survey was applied to local and central government administrators, senate members of universities, regional development agency officials, non-governmental organization managers and representatives of professional chambers in Konya. The obtained data were carefully analyzed and interpreted.