Gemi kiralama sözleşmelerinin muhasebe standartları kapsamında muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Accounting and reporting of ship leasing contracts under accounting standards
  1. Tez No: 696459
  2. Yazar: CEMRE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kiralama işlemleri, genel olarak herhangi bir mal veya hizmet üzerinden işletmeler tarafından sık tercih edilen bir yöntemdir. Dünya genelinde kiralamanın çeşitliliği ve işlemlerin uygunluğu farklılıklar göstermektedir. Çalışmada kiralama işlemleri alanında Gemi Kira Sözleşmeleri 'nin muhasebeleştirilmesi çalışılmıştır. Bu işlemlerin kayıt edilmesinde uluslararası uygunluk sağlanması için Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları çerçevesinde muhasebeleştirmeler gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de bu Muhasebe Standartları Türkiye Muhasebe Standartları ve Türkiye Finansal Muhasebe Standartları tarafından düzenlenmektedir. Gemi kira sözleşmesinde gerçekleşen kiralama işlemlerinin raporlanması için çalışmada; Vergi Usul Kanunu (VUK), Muhasebe Standartları Genel Tebliği (MSUGT), Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS), Türkiye Finansal Raporlama Standardı (TFRS) 16 Kiralamalar Standardı ve Küçük ve Mikro İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standartlarından (KÜMİ-FRS) yararlanılmıştır. Gemi Kira Sözleşmeleri kiracı ve kiraya veren açısından muhasebeleştirilmesi gerçekleştirilerek VUK, MSUGT, BOBİ-FRS, TFRS 16 ve KÜMİ-FRS'nı karşılaştırarak farklılıklar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Lease transactions are a method that is frequently preferred by businesses over any goods or services in general. The variety of lease and the suitability of transactions vary around the world. In the study, the accounting of Ship Lease Contracts in the field of lease transactions has been studied. In order to ensure international compliance in recording these transactions, accounting is carried out within the framework of International Accounting Standards and International Financial Reporting Standards. Turkish Accounting Standards and Turkish Financial Accounting Standards in Turkey regulate these Accounting Standards. In the study for the reporting of the lease transactions realized in the ship charter contract; Tax Procedure Law (TPL), Accounting Standards General Notification (ASGN), Financial Reporting Standard for Large and Medium-sized Enterprises (FRS LME), Turkish Financial Reporting Standard (TFRS), 16 Leases Standard and Financial Reporting Standards for Small and Micro Enterprises (FRS SME) were benefited. Ship Lease Contracts will be accounted for in terms of lessee and lessor and differences will be evaluated by comparing TPL, ASGN,FRS-LME, TFRS 16 and FRS-SME.