Sırrı Rahile Hanım'ın (d.1814-v.1877) hayatı eserleri ve tasavvufi görüşleri
The secret is that the reverend lady (b.1814-v.1877) his life, works and sufi views
  1. Tez No: 696460
  2. Yazar: ŞİRİN SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Yaptığımız bu yüksek lisans çalışmasına tasavvufî şahsiyeti ve divanı ile konu olan Sırrî Rahîle Hanım 19. yüz yılın çalkantılı ortamına denk gelen (d.1814- v.1877) yılları arasında Diyarbakır'da yaşamış mutasavvıf bir şairdir. Sırrî Rahîle Hanım, Diyarbakır eşrafından Ahmed Bey'in kızıdır. Şair, babasının özel ihtimamı ile ilk eğitimini o dönemde,“konak eğitimi”denilen eğitimle almış, eğitimi esnasında Arapça ve Farsça'ya vukûfiyet kazanmıştır. Ailesinde aldığı bu kültür birikimi ile divân edebiyatına ilgi göstermiş olan şair, şiirler yazmaya başlamış ve şiirleri devrin pek çok neşriyatında kendisine yer bulmuştur. Rahîle Hanım, Tahirzade Bekir Ağa ile evlilik yapmış ve bu evlilikten üç evladı olmuştur. Şair, oğlu Rıf'at'ın küçük yaşta vefat etmesi üzerine, sonraları çok meşhur olacak olan bir mersiye yazmıştır. Sırrî Hanım Seyyid Ahmed Çelebi Hazretlerine intisap etmek suretiyle Kadirî tarikatına girmiştir. Rahîle Hanım Bağdat ziyaretinde Abdülkadîr-i Geylânî ve pek çok evliya türbesini ziyaret ederek onların ruhaniyetinden istifade etmiştir. Şiirleri bir divan oluşturan şair, yaşadığı çağın edebî anlayışına uygun olarak şiirler yazmıştır. Rahîle Hanım orta düzey bir şiir ortaya koymuştur. Şiirleri hikemî tarzda, ilâhi aşkı anlatan şiirlerdir. Şair vahdet-i vücûd neşvesine sahip bir şairdir. Şair, yazmış olduğu bir şiiri ile ilk olarak Yûsuf Kamil Paşa'nın dikkatini çekmiş ve onun davetlisi olarak İstanbul'a gelmiştir. Yûsuf Kamil Paşa'nın konağında misafir olarak kaldığı müddet içerisinde, konakta ve İstanbul'da düzenlenen ilmi edebî ortamlara katılan Rahîle Hanım, yine aynı konakta, 1877'de vefat etmiştir. Şair, Edirnekapı Otakçılar Mahallesi'nde bulunan Kadirî Dergâhı haziresinde medfundur. ANAHTAR KELİMELER:Sırrî Rahile Hanım, Divan, Tasavvuf, Kadirilik
Özet (Çeviri)
Sirrî Rahile Hanım, who is the subject of this graduate study we have done with her mystical personality and divan, is a sufi poet who lived in Diyarbakır between the years (b.1814- v.1877), which coincided with the turbulent environment of the 19th century. Sırrî Rahile Hanım is the daughter of Ahmed Bey, one of the notables of Diyarbakır. With the special care of his father, the poet received his first education in the so-called“mansion education”at that time, and gained knowledge of Arabic and Persian during his education. The poet, who showed interest in divan literature with this cultural accumulation in his family, started to write poems and his poems found a place for himself in many publications of the period. Rahile Hanım married Tahirzade Bekir Ağa and had three children from this marriage. The poet wrote an elegy that would become very famous after his son Rıf'at died at a young age. Sirri Hanım joined the Kadiri sect by joining Sayyid Ahmed Çelebi. During her visit to Baghdad, Rahile Hanım visited the tombs of Abdülkadir-i Geylani and many saints and benefited from their spirituality. The poet, whose poems formed a divan, wrote poems in accordance with the literary understanding of the age in which he lived. Rahile Hanım has produced an intermediate level poem. His poems are poems describing divine love in a hikemi style. The poet is a poet who has the spirit of unity of existence. The poet first attracted the attention of Yusuf Kamil Pasha with a poem he wrote and came to Istanbul as his guest. During her stay as a guest in Yusuf Kamil Pasha's mansion, Rahile Hanım, who participated in the scientific and literary events held in the mansion and in Istanbul, passed away in the same mansion in 1877. The poet is buried in the Kadirî Lodge Cemetery in Edirnekapı Otakçılar District. KEYWORDS:Sırrî Rahile Hanım, Divan, Sufism, Power