Koroner arter bypass greft ameliyatında uygulanan ultrafiltrasyonun trombosit sayısı üzerine olan etkisinin retrospektif araştırılması ve ameliyat sonrası göğüs dren kanama seviyelerinin araştırılması
Retrospective effect of ultrafiltration applied in coronaryartery bypass graft surgery on the thrombocyte countinvestigation of postoperative chest drain bleeding levels
  1. Tez No: 696469
  2. Yazar: NURİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KİRİŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmanın amacı kalp ve damar cerrahisi bünyesinde yapılan korener arter baypass grefti ameliyatında bir yöntem olarak uygulanan kardiyopulmoner baypass (KBP) esnasında dilüe edilen kanın paramatrelerini yükseltmek ve KBP'ın yan etkilerini en aza indirmek amaçlı kullanılan ultrafiltrasyonun, hastanın ameliyat öncesi ve sonrası trombosit sayısına etkisini araştırmak ve bunun neticesinde ameliyat sonrası dönemde göğüs drenlerindeki kanama miktarları üzerine etkisini retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada; tek merkezde, aynı cerrahi ekibin katıldığı ameliyat verileri kullanılmıştır. Çalışmada 60 hasta verisi incelenmiştir. Veriler 30'ar kişi olarak iki grup halinde ele alınmıştır. İlk grup konvesiyonel ultrafiltrasyon yapılmış hastalardan, İkinci grupta ise ameliyat sırasında herhangi bir ultrafiltrasyon yöntemi uygulanmamış hastalardan seçilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi trombosit sayıları ve ameliyat sonrası postoperatif 0. Saat, 24.saat ve taburculuk öncesi son trombosit sayıları ve ameliyat sonrası dönemdeki göğüs drenlerinden kanama miktarları incelenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar şu şekildedir; Araştırmada ultrafiltrasyon uygulanan hastaların hastane yatış süresi, ultrafiltrasyon uygulanmamış olan hastalara göre yatış süresi daha uzun bulundu. Grupların trombosit sayısılarının standart ortlamaları birbirine yakın lakin grupların kendi içindeki trombosit sayılarının P değerlerine bakıldığında ultrafiltrasyon uygulanan grubun alehinde fark olduğu tespit edildi. Ek hastalıklardan diyabet ve hipertansiyonun ameliyat öncesi ve sonrası trombosit farkına etkisi araştırıldı. Ek hastalıkları olan hastaların trombosit farkları daha fazla düştüğü gözlendi. Cinsiyete göre ameliyat sonrası dönemdeki kanama miktarının erkeklerde daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışmada ulaşılan sonuçlar ise şunlardır: Ultrafiltrasyon, KPB süresini kısaltığı, ameliyat sonrası kanama miktarını anlamlı derecede etkilemediği, hastanın hastanede kalış süresini ise uzattığı neticelerine ulaşılmıştır. Sonuç olarak ultrafiltrasyon KPB süresine olumlu yönde katkı yapması, kan parametrelerini yükseltme açısından bakıldığında ultrafiltrasyonun ucuz ve kolay uygulanabilir görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study cardiac surgery on-site made Korea artery bypass graft in surgery method applied cardiopulmonary bypass (CBP) when diluted as the blood of paramater to raise and kbps to minimize the side effects used for the ultrafiltration , before the patient's surgery and postoperative platelet investigate the effect of the number of and the consequent postoperative period the effect on the amount of bleeding in the chest drain retrosp ektif is evaluated as . In the study; Surgery data from a single center, attended by the same surgical team, were used . In the study 60 patients were examined data. The data were handled in two groups as 30 people each. The first group konvesiyonel ult rafilt ration or battery which patients to the second group during the operation of any ultrafiltration method was not applied were selected from patients. Patients preoperative platelet after the number of surgeries and post-operative 0. Time, before discharge, 24 hours and so the platelet counts and postoperative chest drink it in the period of bleeding from the run were examined. The results obtained in the study are as follows; Research in the ultrafiltration of patients treated hospital stay have, ultrafiltration duration of hospitalization compared to patients that have not applied have found longer. Group of platelet count of standard AVERAGE someone in their close together, yet the group of platelet When we look at the number of P values ultrafiltration -treated group at Aleh was found to be the difference. The effects of diabetes and hypertension, which are co- morbidities, on the pre- and postoperative platelet difference were investigated. E k of patients with diseases thrombosis push differences have been observed to fall further. According to gender, the amount of bleeding in the postoperative period was higher in men. The results achieved in this study are: Ultrafiltration, CPB time to shorten in the amount of bleeding after surgery does not affect significantly, while the patient's length of stay in hospital were reached as a result of extending it. As a result ultrafiltration to contribute positively to the CPB time, when viewed in terms of raising their blood parameters ultrafiltration it applied inexpensive and easy to be seen.