Açık kalp ameliyatı öncesi hasta eğitiminin anksiyete düzeyine etkisi
The Effect of patient education on the anxiety level prior to open heart surgery
- Tez No: 69649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Kardiyoloji, General Surgery, Nursing, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
54 ÖZET Araştırma, açık kalp ameliyatı öncesi hasta eğitiminin anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacı ile deneysel araştırma yöntemine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi cerrahi yoğun bakım ve servislerinde 50 deney 50 kontrol grubu toplam 100 hasta oluşturmuştur. Hastaların durumluluk ve süreklilik anksiyetelerini ölçmek için“Hasta Tanım Formu”ve Stai Form Tx-1 ve Stai form Tx-2 skalaları kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzdelik, %2 (Chisquare) ve student“t”testi ve varyans analizi kullanılarak istatistiksel yönden değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, ameliyat öncesi eğitim uygulanan deney grubu hastalarında ameliyat sonrası durumluluk anksiyete düzeyinin ameliyat öncesi ne göre düşük olduğu saptanmış, sonuç istatistiksel olarak ta ileri derecede an lamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY This study was performed on an experimental basis in order to de termine the effect of patient education on the anxiety level prior to open heart surgery. The study sample comprised a total of 100 patients admitted to the surgery critical care unit and patient services of Koşuyolu Heart and Research Center. The patient group was divided into two groups as study (n=50) and control (n=50) individuals. State and trait anxiety levels of the patients were estimated using a“Patient-defining questionnaire”and Tx-1 and Tx-2 tests of the State- Trait Anxiety Inventory (STAI). Data obtained were analysed using percentage-test, chi-square and Student t-tests and variance analysis. The study showed that study patients who were given education prior to surgery had highly significant decreases in state and trait anxiety levels com pared to those obtained before surgery-.