Açık kalp cerrahisi olacak hastalara verilen preoperatif eğitimin hastanın anksiyete ve ölüm kaygısı üzerine etkisi
The effect of preoperative education given to patients which will have open heart surgery on the patient's anxiety and death anxiety
- Tez No: 816895
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, bir üniversite hastanesinde açık kalp cerrahisi planlanan hastalara verilen eğitimin hastaların anksiyete ve ölüm kaygısı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Karadeniz Bölgesinde bir ilin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisinde 01.10.2022-01.6.2023 tarihleri arasında açık kalp cerrahisi planlanmış hastalar oluşturmuştur. Örneklem ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan hastalar basit randomizasyon yöntemiyle 45 deney ve 45 kontrol grubu olarak toplam 90 hasta olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Hasta Tanılama Formu”,“Beck Anksiyete Ölçeği Envanteri”ve“Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır.“Veri toplama aracı”her iki gruba da ameliyat tarihinden üç gün önce uygulanmıştır. Deney grubuna ise ön testten sonra yaklaşık 30 dk'lık eğitim sözlü olarak verilmiştir. Eğitim içeriğinde ameliyat öncesi hazırlık, ameliyat günü , yoğun bakım süreci hakkında genel bilgilendirme ve derin solunum , öksürük, ekstremite egzersizleri yaptırılmıştır. Ameliyattan 1 gün öncesinde tüm hastalara son test uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında hastalara verilen eğitimin, ameliyat öncesi dönemde anksiyete ve ölüm kaygısını azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a quasi-experimental study to determine the effect of the education given to the patients planned for open heart surgery in a university hospital on the anxiety and death anxiety levels of the patients. The population of the study consisted of patients who were scheduled for open heart surgery between 01.10.2022 and 01.6.2023 in the Cardiovascular Surgery Service of a training and Research Hospital of a province in the Black Sea Region. The sample, on the other hand, was calculated as a total of 90 patients, 45 experimental and 45 control groups, by simple randomization method, who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria.“Patient Diagnosis Form”,“Beck Anxiety Inventory”and“Thorson-Powell Death Anxiety Inventory”were used as data collection tools. The“data collection tool”was applied to both groups three days before the surgery. After the pre-test, about 30 minutes of training was given orally to the experimental group. In the content of the training, general information about the pre-operative preparation, the day of the operation, the intensive care process, and deep breathing, coughing, extremity exercises were made. A post-test was administered to all patients 1 day before the surgery. Considering the findings of the study, it was seen that the education given to the patients reduced anxiety and death anxiety in the preoperative period.