Juvenil romatoid artritli çocuk ailelerinin eğitim gereksinimleri
Education needs of families having children with juvenile rheumatoid arthritis
- Tez No: 69650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, JRA'li çocuk ve ailesinin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi, sonuçlarının ilgili eğitim programlarının geliştirilip, uygulanmasına rehber olması amacıyla, tanımlayıcı araştırma yöntemine göre planlanarak Mart-Eylül 1997 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Polikliniği ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Polikliniğine gelen, toplam 100 JRA'li çocuk ailesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ailelerin JRA ile ilgili eğitim gereksinimlerini belirlemek için araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır ( EK 1). Uygulama sonunda elde edilen veriler yüzdelik, X2 testi kullanılarak istatistiksel yönden değerlendirilmiştir. Sonuçta, ailelerin programlı herhangi bir eğitim almadıkları, bilgi eksikliğini önemli bir sorun olarak gördükleri, öncelikle destek hizmeti verecek kuruluşlardan yararlanma, eklemleri korumanın önemi ve yöntemleri, dinlenme ve aktivite arasındaki dengenin önemi, hastalığın psikolojik etkileri ve bunlarla başa çıkma konularında bilgi gereksinimlerinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca JRA ile ilgili eğitim materyalleri ve destek hizmetlerinin eksikliği görülerek, gerekli düzenlemelerin bir zorunluluk olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed from March to September 1997 to determine the needs of children with juvenile rheumatoid arthritis (JRA) and their family an to serve as a guide to the relevant educational programmes that would be developed and implemented. The study included a total of 1 00 family members of children with JRA followed-up by the rheumatology outpatient clinics of the departments of Internal Medicine and Pediatrics of Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Istan bul University. In order to determine the educational needs of the families concerning JRA, a fuestionnaire was developed and administered by the investigator in the light of the literature. Data obtained were analysed using percentage an chi-square tests. The study showed that the families did not receive a regular education and that they considered this situation a significant problem. The study also revealed that they are in need of help especially from supportive institutions and of information as to issues such as the significence and methods of protecting joints, the importance of balance between rest and activity, the psychologic effects of the disease and the ways to overcome them. In addition, shortcomings of the educational materials about JRA and supportive services and the need for necessary arrangements are emphasized.