Okul psikolojik danışmanlarının çocuklardaki dil ve konuşma bozukluklarına yönelik tutum ve bilgilerinin incelenmesi
Examination of school counselor's attitudes andknowledges intended for language and speech disordersabout children
  1. Tez No: 696518
  2. Yazar: MERVE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dil ve konuşma bozuklukları erken yaştan itibaren görülebilen, çocukluk döneminde tedavi edildiğinde daha fazla başarı oranı yakalanmasını sağlayan bir bozukluktur. Dil ve konuşma bozukluklarının erken teşhisinde aileler kadar eğitimcilerin de payı büyüktür. Okul öncesi eğitimle birlikte başlayan eğitim hayatından ilkokul ve ortaokul eğitime değin çocukların içinde yer aldığı okul çevresinde onlarla yakın ilişkide olan, onlara psikolojik danışmanlık yapan ve eğitimin pedagojik yanını destekleyen kişiler okul psikolojik danışmanlarıdır. Okul psikolojik danışmanlarının dil ve konuşma bozukluklarına yönelik olumlu ve bilinçli tutumları, bu bozuklukların teşhis ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bu araştırmada betimsel tarama modeli kullanılarak 255 okul psikolojik danışmanına“Dil ve Konuşma Bozukluklarına Yönelik Tutum ve Bilgi Anketi”uygulanmıştır. Bu anket verileri üzerinden okul psikolojik danışmanlarının dil ve konuşma bozukluğu yaşayan çocuklara yönelik tutumlarını ve bilgilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde SPSS 20 Paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul psikolojik danışmanlarının dil ve konuşma bozukluklarının çocukların okul başarısını etkilediğini düşündükleri, bu süreçte onları terapi almaları yönünde destekledikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Dil ve konuşma bozukluklarının nedenlerinde ise konuşmayı sağlayan organlara ilişkin bozukluğu en öncelikli sıraya koyarlarken dil ve konuşma terapisinin eksikliklerinde ise bilgilenme eksikliği maddesini en öncelikli sıraya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
Language and speech disorders are a disease that can be seen from an early age, and when treated in childhood, it provides a higher success rate. In the early diagnosis of language and speech disorders, the school and school environment has a great share as well as families. School psychological counselors are the people who are in close contact with children in the school environment, where they are involved, from the education life that starts with pre-school education to primary and secondary education, who provide psychological counseling to them and support the pedagogical side of education. Positive and conscious attitudes of school counselors towards language and speech disorders play an important role in the diagnosis and treatment of these disorders. In this study,“Attitude and Information Questionnaire for Speech and Language Disorders”was applied to 255 school counselors using descriptive survey model. It was aimed to evaluate the attitudes and knowledge of school counselors towards children with language and speech disorders through this survey data. SPSS 20 Package program was used in the statistical analysis of the research. As a result of the research, it was concluded that school counselors thought that language and speech disorders affect children's school success, and they supported them to receive therapy in this process. In the causes of language and speech disorders, they put the disorder related to the organs that provide speech as the top priority, while they put the item of lack of information in the top priority in the deficiencies of speech and language therapy.