Relationships between executive functioning, private speech, and emotion regulation in preschoolers
Okul öncesi yaştaki çocuklarda yönetici işlevler, kendine yönelik konuşma ve duygu düzenleme arasındaki ilişkiler
- Tez No: 548158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma kesitsel bir tasarımla 4 ve 5 yaş grubundaki 62 anaokulu öğrencisi, anneleri ve öğretmenlerinin katıldığı bir örneklemde yönetici işlevler, kendine yönelik konuşma ve duygu düzenleme arasındaki ilişkileri incelemektedir. Çocukların dürtü kontrolü ve işler bellek zorlukları anneler tarafından doldurulan Çocukluk Dönemi Yönetici İşlevler Envanteri (Thorell & Nyberg, 2008) ile, duygu düzenleme stratejileri“Şeffaf Kutu İçinde Çekici Oyuncak”(Goldsmith, Reilly, Lemery, Longly, & Prescott, 1999) uygulamasının doğrudan gözlemi ile ölçülmüştür. Çocukların mizaca bağlı kendini denetleme ve olumsuz duygusallıkları anneler ve öğretmenler tarafından doldurulan Çocuk Davranış Listesi Kısa Formu (Putnam & Rothbart, 2006) ile ölçülmüştür. Çocukların kendine yönelik konuşmaları ise kartları grupladıkları bir uygulama ile ölçülmüş ve Berk'in (1986) şemasına göre kodlanmıştır. Sonuçlar kendine yönelik konuşmanın çocuk ve aile özelliklerinin ötesinde dürtü kontrolü sorunlarını yordayıcı olduğunu, dolayısıyla engellemede zorluk çeken çocukların kendine yönelik konuşmaya güvenme ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yönetici işlev zorluklarının (dürtü kontrolü ve işler bellek) mizaca bağlı kendini denetleme becerisi ile negatif, olumsuz duygusallık ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, yürütücü işlevler ve mizaca bağlı duygu düzenlemenin birbiriyle ilişkili olduğunu ve kendine yönelik konuşmanın dürtü kontrolü bakımından dezavantajlı çocuklar için destekleyici bir işlevi olabileceğini düşündürmektedir. Bulguların okul psikolojik danışmanlarının ve eğitimcilerin uygulamalarına yönelik implikasyonları hakkında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the associations among executive functioning (EF), private speech (PS), and emotion regulation (ER) in a sample 62 preschoolers from the age of 4- to 5-years, their mothers and teachers through a cross-sectional design. Inhibition (IC) and working memory (WM) difficulties of children were measured through mother reports on Childhood Executive Functioning Inventory (Thorell & Nyberg, 2008). Children's ER strategies were observed during the“Attractive Toy in a Transparent Box”task (Goldsmith, Reilly, Lemery, Longly, & Prescott, 1999). Effortful control and negative emotionality were assessed through mother and teacher reports on the Child Behavior Questionnaire Short Form (Putnam & Rothbart, 2006). Children's PS was observed during a categorization task and coded according to Berk's (1986) coding scheme. The PS positively predicted the IC difficulties beyond the child and family characteristics, implying that children who had difficulty in inhibition were more likely to rely on the PS. Bivariate correlations revealed that both the IC and WM difficulties were negatively related to effortful control and positively related to negative emotionality. The results seem to indicate that executive functions and temperamental emotion regulation are interrelated and the PS may have a supportive function for disinhibited children. The practical implications for school counselors and educators were discussed.