Ağrı ili Yazıcı Barajı sulama birliği arazilerinde çiftçilerin sulama problemleri ve su kullanım davranışları üzerine bir araştırma
A research on the irrigation problems and water use behavior of farmers in Ağri province Yazici Dam irrigation union lands
  1. Tez No: 696525
  2. Yazar: FATİH DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ İSMAİL İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Su, medeniyetlerin doğuşunda en önemli temel ihtiyaçtır. Doğal kaynakların hiçbir zaman bitmeyeceği gibi suyunda bitmeyeceği düşünülmekteydi. Bilinçsiz tüketilen su kaynaklarının çevresel fonksiyonlara zarar vereceği ve su sorunlarının yaşanacağı yadsınamaz bir gerçektir. Bu çalışmada Ağrı İli Yazıcı Barajı sulama birliği arazilerinde, sulu tarımdaki problemlerin tespit edilmesi, sulama şebekeleri ile ilgili işletme sıkıntılarının saptanması, sulu tarımda karşılaşılan problemlerin teşhisi, üreticilerin sulama alışkanlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma verileri Ağrı ilinin; Eliaçık, Murathan ve Yağmurlu köylerinde oransal örnekleme yöntemiyle belirlenen 95 çiftçiye uygulanan anketlerden elde edilmiştir. Araştırma verileri parametrik ve parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Araştırma bölgesinde üreticilerin %69,5'i salma sulama yöntemini kullandığı ve %53,7'si sulama hakkındaki bilgileri arkadaşlarından aldığı belirlenmiştir. Çiftçilerin %41,1'inin sulama birliğine üye olduğu, %58,9'unun üye olmadığı tespit edilmiştir. Sulama birliğinden bilgi desteği alan çiftçilerin %30,0'ı Murathan, herhangi bir bilgi desteği almayanların %60,0'ı Yağmurlu köyünde ikamet etmektedir. Sulama birliğinin yaptığı çalışmalardan çoğunlukla belirli kişilerin yararlandığı gözlemlenmiştir. Sulama aralıkları ve zamanlamalarında düzensizliklerin yaşandığı ve aşırı sulama yapıldığı belirlenmiştir. Araştırma bölgesinde bulunan sulama birliklerinden çiftçilerin %25,3'ünün hiç memnun olmadığı, %36,8'inin ise az memnun olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the problems in irrigated agriculture, to determine the operational problems related to irrigation networks, to diagnose the problems encountered in irrigated agriculture, to determine the irrigation habits of the producers in the irrigation union lands of the Ağrı Province Yazıcı Dam. Research data of Ağrı province; It was obtained from questionnaires applied to 95 farmers determined by proportional sampling method in Eliaçık, Murathan and Yağmurlu villages. Research data were analyzed with parametric and nonparametric tests. It was determined that 69.5% of the producers in the research area used the flood irrigation method and 53.7% received the information about irrigation from their friends. It has been determined that 41.1% of the farmers are members of the irrigation union and 58.9% of them are not members. 30.0% of the farmers who receive information support from the irrigation union live in Murathan, and 60.0% of those who do not receive any information support reside in the village of Yağmurlu. It has been observed that certain people mostly benefited from the work carried out by the irrigation association. Irregularities in irrigation intervals and timings and excessive irrigation were determined. It was determined that 25.3% of the farmers were not satisfied at all from the irrigation unions in the research area, and 36.8% were less satisfied.