Okullarda geri bildirim sürecine ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri
Administrators and teachers' views regarding the feedback process in schools
- Tez No: 696551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, okullarda geri bildirim sürecinin nasıl işlediğini okul müdürü ve öğretmenlerin gözünden incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması modeli ve içerik analiz yöntemi uygulandığı çalışmada araştırmacı tarafından araştırma sorusunu ölçecek nitelikte hazırlanan görüşme formu İstanbul ili Bakırköy ilçesi özel okullarda görev yapan 6 yönetici ve 10 öğretmene uygulanmıştır. Çalışmaya dahil edilen katılımcılar ülkemizde gerçekleşen pandemi sürecinde ele alınarak maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Öğretmenlerin ve yöneticilerin verdikleri cevaplardan hareketle elde edilen veriler içerik analiz ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda katılımcıların geri bildirimi etkili iletişimin önemli bir unsuru olarak gördükleri ve bu konuda eğitim aldıkları, öğretmenlerin ise geri bildirim kaynağına duydukları güveninin kaynağa yönelik tepkilerini şekillendirdiği, yöneticileri tarafından genellikle yeterli düzeyde geri bildirim almadıklarını düşündükleri ve geri bildirimin niteliğinin motivasyon ve performanslarını etkilediği görülmüştür. Buna karşın yöneticilerin ise etkili iletişimi ekip çalışması ve kurumsal imajın sağlanmasında önemli bir faktör olarak vurguladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the feedback process works in schools from the perspective of the school principal and teachers. The case study model and content analysis method, one of the qualitative research approaches, were applied in the study, and the interview form prepared by the researcher to measure the research question was applied to 6 administrators and 10 teachers working in private schools in Bakırköy district of Istanbul province. Participants included in the study were handled during the pandemic process in our country and selected with the maximum diversity sampling method. Based on the answers given by the teachers and administrators, the data obtained were analyzed with content analysis. At the end of the study, it was observed that the participants saw feedback as an important element of effective communication and received training on this subject, teachers' trust in the feedback source shaped their reactions to the source, they generally thought that they did not receive sufficient feedback by their administrators, and the quality of the feedback affected their motivation and performance. On the other hand, it was observed that managers emphasized effective communication as an important factor in ensuring teamwork and corporate image.