Işık konusunun argümantasyon destekli tasarım temelli fen ve mühendislik uygulamaları ile öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl yaşam becerileri ve öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of teaching the subject of light with argumentation-supported design based science and engineering practices on the learning outcomes and twenty-first century skills of seventh grade students
  1. Tez No: 696568
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu araştırmada argümantasyon destekli tasarım temelli fen ve mühendislik uygulamalarının öğrencilerin başarı, 21. yüzyıl yaşam becerilerine etkisi ve yönteme yönelik öğrenci görüşleri incelenmektedir. Araştırma karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı ardışık desene göre yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda argümantasyon destekli tasarım temelli mühendislik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı ve 21. yüzyıl yaşam becerilerine etkisini incelemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilerin yönteme ilişkin görüşlerini tespit etmek amacıyla odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılı Bahar döneminde Konya ilinin Bozkır ilçesinde eğitim gören 7. sınıf öğrencileri ile 9 hafta süresince yürütülmüştür. Araştırmada kontrol grubu öğrencileri ile 5E öğrenme modeline göre öğretim gerçekleştirilirken, deney grubu öğrencileri argümantasyon destekli tasarım temelli mühendislik uygulamaları ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından 24 madde ve 5 faktörden oluşan 21. yüzyıl yaşam becerileri ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin boyutları analitik düşünme, iş birliği, yaratıcılık, araştırma yürütme becerileri ve problem çözme becerilerinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda argümantasyon destekli tasarım temelli fen ve mühendislik uygulamalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin başarılarının arttığı ve 21. yüzyıl yaşam becerilerinin geliştiği tespit edilmiştir. Öğrenciler kullanılan yöntemin kolay öğrenme ve öğrenilen bilgilerin kalıcılığını artırma, iş birliği ve çok boyutlu düşünme becerilerinin gelişmesini sağladığını düşünmektedirler. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde MEB 2023 Eğitim Vizyonu belgesinde geçen tasarım beceri atölyelerinin okullarda yaygınlaştırılarak öğrencilerin tasarım temelli fen ve mühendislik uygulamalarına katılımlarının artırılması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the argumentation support design based engineering on students' success, on the effect of living capabilities of the 21st century and the students' opinions regarding the method are investigated. The study has been carried out via the explanatory sequential design that is of the hybrid methods. In the quantitative dimension of the study quasi-experimental pattern with pre test and posttest control group is used so as to examine the effects of the argumentation supported design based engineering practices on the students' academic success and the capabilities of life in the 21st century. In the qualitative dimension of the study focus group discussion is performed to determine the views of the students. The research has been conducted 7th grade students in the educational year of 2019-2020 in the spring term in Bozkır/Konya during 9 weeks. While the education was followed through the 5E teaching model with the control group, it was carried out by the argumentation supported design based engineering practices with the experiment group in this study. 21st century living capabilities scale which consists of 24 items and 5 factors was developed by the researcher. Analytical thinking, team effort, creativity, conducting research and problem solving skills were dimensions of the scale. As a result of the study, it is determined that the success of the 7th grade student has been increased thanks to the argumentation supported design based engineering and science practices and also their 21st century living skills. Students think that this method has provided the development of easy learning, the increase of permanent learning, the improvement of their hand manipulative skills, cooperation and multidimensional thinking abilities. In consequence of the findings of the study, it is suggested that the design and skill laboratories which have been started to be established in relation to the 2023 Education Vision should increased at schools. Thus, the participation of the pupils to the argumentation support design based engineering practices can be enhanced.