Cisplatin dirençli Calu-1 akciğer kanseri hücre serisi'nde resveratrol'ün (GRP78) üzerindeki etkilerinin araştırılması
Nvestigation of the effects of resveratrol on (GRP78) in the cisplatin-resistant Calu-1 lung cancer cell series
  1. Tez No: 822989
  2. Yazar: CANSU ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZUHAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Cisplatin Dirençli Calu-1Akciğer Kanseri Hücre Serisi'nde Resveratrol'ün Grp78 Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması Akciğer kanseri, dünyada en sık teşhis edilen ve kansere bağlı ölümlerin en fazla olduğu kanser türüdür. Akciğer kanserinin prognozu diğer kanser türlerine nispeten kötüdür ve hastaların yaklaşık %75'ine ileri evrelerde teşhis konulabilmektedir. Akciğer kanserinin nedenlerinin başında % 90'lık bir oranla sigara ve tütün ürünlerinin kullanımı gelmekte %10'luk kısım da ise radon gazı, asbest, hava kirliliğine maruz kalma ve kronik enfeksiyonlar gibi etmenler neden olabilmektedir. Tüm bunların yanında akciğer kanseri kalıtsal olarak da aktarılabilen bir kanser türüdür. Akciğer kanseri farklı şekillerde büyüyüp yayılan iki histolojik sınıfa ayrılır. Bunlar; Küçük Hücreli Akciğer Karsinomları (KHAK) ve Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Karsinomları (KHOAK) dır. Akciğer kanserinin tedavisinde hastalığın evrelerine göre farklı tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Bunlar, radyasyon, cerrahi, kemoterapi tedavisi veya hedefe yönelik yapılan tedavilerdir. Akciğer kanserinde kemoterapi tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardan biri Cisplatin'dir. Cisplatin, Cisplatin veya cis-diamindikloroplatin (II) olarak bilinen platin bazlı bir antikanser ilacıdır. Cisplatin akciğer kanserinin yanı sıra mesane, baş ve boyun kanseri ve testis kanseri gibi pek çok farklı kanserin tedavisinde de kullanılmaktadır. Cisplatin kullanımı oldukça yaygın olmasına karşın tedavinin ilerleyen süreçlerinde hastalarda direnç gelişebilmesi tedavinin sınırlanabilmesine neden olabilmektedir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar ER stresi markerı olan Glikoz Düzenlemeli Protein 78 (GRP78)'in ilaç direnci üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Cisplatin direnç gelişiminin altında yatan mekanizmanın aydınlatılması tedavi süreci açısından oldukça önemlidir ve bu mekanizmanın aydınlatılması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bitkisel etken maddelerin kanser tedavisinde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu etken maddelerden biri olan Resveratrol'ün cisplatin direnci gelişmiş akciğer kanser hücreleri üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Yaptığımız bu çalışmada, Resvaratrol'ün Cisplatin'e dirençli ve duyarlı Calu-1 hücreleri üzerindeki etkileri sitotoksisite çalışması ile ve ayrıca bu hücre hatlarında GRP78 şaperon proteinleri üzerindeki etkileri QPCR ve apoptoz çalışmaları ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Resvaratrol'ün Cisplatin direnç gelişimini üzerindeki etkisinin ne olduğu ve GRP78 gen ekspresyonuna etkileri neticesinde yeni bir tedavi yaklaşımına katkı sağlayıp sağlayamayacağı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Resveratrol on Grp78 in the Cisplatin-Resistant Calu-1 Lung Cancer Cell Line Lung cancer is the most frequently diagnosed type of cancer in the world and has the highest number of cancer-related deaths. The prognosis of lung cancer is relatively poor compared to other types of cancer, and approximately 75% of patients can be diagnosed in advanced stages. The leading cause of lung cancer is the use of cigarettes and tobacco products with a rate of 90%, while the other 10% may be caused by factors such as radon gas, asbestos, exposure to air pollution and chronic infections. In addition to all these, lung cancer is a type of cancer that can be inherited. Lung cancer is divided into two histological classes, which grow and spread in different ways. These; Small Cell Lung Carcinomas (SCLC) and Non-Small Cell Lung Carcinomas (NCLC). In the treatment of lung cancer, different treatment modalities are applied according to the homes of the disease. These are radiation, surgery, chemotherapy treatment or targeted therapies. Cisplatin is one of the most commonly used drugs in chemotherapy treatment in lung cancer. Cisplatin is a platinum-based anticancer drug known as Cisplatin or cis-diaminedichloroplatin (II). In addition to lung cancer, cisplatin is also used in the treatment of many different cancers such as bladder, head and neck cancer, and testicular cancer. Although the use of cisplatin is quite common, the development of resistance in the patients in the later stages of the treatment may cause the treatment to be limited. Recent studies show that the ER stress marker, Glucose Regulated Protein 78 (GRP78), is effective on drug resistance. The elucidation of the mechanism underlying the development of cisplatin resistance is very important for the treatment process and more studies are needed to elucidate this mechanism. The use of herbal active substances in cancer treatment is increasing day by day. The effect of Resveratrol, one of these active ingredients, on cisplatin-resistant lung cancer cells is not fully known. In this study, the effects of Resvaratrol on Cisplatin-resistant and sensitive Calu-1 cells were investigated by cytotoxicity study, and also its effects on GRP78 chaperone proteins in these cell lines were investigated by QPCR and apoptosis studies. According to the results obtained, the effect of Resveratrol on the development of Cisplatin resistance and whether it can contribute to a new treatment approach due to its effects on GRP78 gene expression has been examined.