Ergenlerin sosyal medya tutumlarının derse katılım, ders çalışmaya motive olma ve saldırganlık açısından incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents' social media attitudes, classroom engagement, motivation to study and aggression
  1. Tez No: 696603
  2. Yazar: AYDIN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı ergenlerin sosyal medyaya yönelik tutumlarının derse katılım, ders çalışmaya motive olma ve saldırganlık açısından incelenmesidir. Araştırmada genel tarama modelinin alt türü olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilinin Beylikdüzü ilçesindeki Anadolu Lisesi öğrencilerinden uygun örneklem yolu ile seçilmiştir. Araştırmaya katılan toplam 220 lise öğrencisinin 135'i kız (%61.4) ve 85'i (%38.6) erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmada yer alan öğrenciler, sosyal medyayı paylaşımda bulunma (53 kişi % 24.1) ve iletişim-sohbet (167 kişi %75.9) amacıyla kullanmışlardır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”;“Sosyal Medya Tutum Ölçeği”;“Genel Olarak Derse Katılım Ölçeği”;“Ders Çalışmaya Motive Olma Ölçeği”ve“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde,“SPSS 24”paket programıyla tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis H testi ve pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre, sosyal medya tutumlarını; saldırganlık eğilimi ve derse katılım anlamlı bir şekilde açıklarken; ders çalışmaya motive olma anlamlı bir şekilde açıklamamaktadır (R = 0.373; R2 = 0.139; F = 6.914). Çalışmada sosyal medya tutumlarını en yüksek saldırganlık eğiliminin açıkladığı bulunmuştur (Beta =0.336; t = 5.061); bunu derse katılım izlemektedir (Beta =0.192; t = 2.418). Sonuç olarak, ergenlerin saldırganlık eğilimleri arttıkça sosyal medyaya yönelik tutumları da daha olumlu olmaktadır. Ek olarak, derse katılım düzeyleri arttıkça sosyal medya tutumları da olumlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine adolescents' attitudes towards social media in terms of class participation, motivation to study and aggression. Relational scanning model, which is a sub-type of general survey model, was used in the study. The sample of the study was selected from Anatolian High School students in Beylikdüzü district of Istanbul province by appropriate sampling method. 135 of the 220 high school students participating in the study are female (61.4%) and 85 (38.6%) are male. The students taking part in the study used social media for sharing (53% 24.1) and communication (75.9% of 167 participants). In this study,“Personal Information Form”“Social Media Attitude Scale”;“General Classroom Engagement Scale”;“Motivation for Studying Scale”and“Buss-Perry Aggression Scale”developed by researchers as data collection tool, were used. Data analysis, descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis H test and Pearson correlation and multiple regression analysis were used with the“SPSS 24”package program. According to the study findings, social media attitudes; while the tendency to aggression and participation in the lesson explained it meaningfully; motivation to study does not explain it meaningfully (R = 0.373; R2 = 0.139; F = 6.914). In the study, it was found that social media attitudes were explained by the highest aggression tendency (Beta = 0.336; t = 5.061); this is followed by participation in the lesson (Beta = 0.192; t = 2.418). In conclusion, as the aggression tendencies of adolescents increase, their attitudes towards social media become more positive. In addition, as the level of participation in the lesson increases, social media attitudes become positive.