İstanbul'da Yeniçağ şifacılık akımları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the New Age healing trends in İstanbul
  1. Tez No: 696617
  2. Yazar: PINAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARABABA DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de, Anadolu medeniyet, kültür ve dinlerinin etkisi ile binlerce yıllık kadim birikim ile oluşmuş alternatif tıp uygulamaları mevcuttur. Ancak, özellikle İstanbul'da; başta Amerika ve Avrupa'da doğarak tüm dünyaya yayılan“Yeni Çağ Akımı”içerisinde bulunan“Yeni Çağ Şifa”uygulamaları da son yirmi senede insanlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa'nın ve Amerika'nın aksine Türkiye'de sağlık sisteminin hala kabul etmediği bu metotlar hakkında Türkiye'de yeterince sosyolojik araştırma ve bilgi bulunmamaktadır. Ancak tüm dünyada özellikle son elli yılda alternatif tedavilerin popülaritesindeki artış nedeniyle, bu fenomenin farklı yönlerini araştıran sosyolojik çalışmaları beraberinde getirmiştir. İstanbul'da Alternatif Tıp Sosyolojisi incelenirken, konunun dünyada ki tarihsel, düşünsel gelişimi, sosyolojik gelişimi, alternatif tedavilerin doğuş süreci, ilişkili olduğu sosyolojik olgular, sağlık sosyolojisi bağlamında incelenmesi, alternatif tedavi çeşitleri, tedavi uygulayıcıları, alternatif tıp kullanıcıları ve bu fenomeni destekleyen Bilimsel gelişmeler (Özellikle fizik bilimindeki teoriler) incelenmektedir. Bu çalışmada İstanbul'da son yirmi yılda yaygınlaşan yeni çağ şifa metotlarının teorik düzlemle ilişkilendirilmesinin yanı sıra nitel araştırma yöntemi ile 22 katılımcı ve 2 hekim ile yapılan derinlemesine görüşmelerin sonuçları üzerinden incelenecektir. İnsanların neden alternatif tıp kullandığını, Alternatif tıp kullanımına yol açan olaylar dizisinin neler olabileceği, insanların ana akım tıbbı yerine alternatif tıbbı seçme nedenleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the Anatolian civilizations, cultures and formed by the accumulation of thousands of years of ancient religion with the impact of alternative medicine treatments are available. However, especially in Istanbul;“New Age Healing”applications, which are included in the“New Age Movement”, which originated in America and Europe and spread all over the world, have also been used by people in the last twenty years.Unlike Europe and the United States, this method is still not being accepted by the health care system in Turkey and sociological researchand there is not enough information about in Turkey. However, due to the increase in the popularity of alternative treatments all over the world, especially in the last fifty years, it has brought sociological studies investigating the different aspects of this phenomenon. While examining the sociology of alternative medicine in Istanbul, the historical and intellectual development of the subject in the world, the sociological development, the birth process of alternative therapies, the sociological facts associated with it, the examination in the context of health sociology, alternative treatment types, treatment practitioners, alternative medicine users and scientific developments supporting this phenomenon (Especially theories in physical science) are studied.In this study, the new age healing methods, which have become widespread in Istanbul in the last twenty years, will be examined through the results of in-depth interviews with 22 participants and 2 physicians with qualitative research method as well as associating them with the theoretical level. This research consists of the questioning of why people use alternative medicine, what may be the sequence of events that lead to the use of alternative medicine, and the reasons why people choose alternative medicine instead of orthodox medicine